2005. december. 13. 19:57 Utolsó frissítés: 2005. december. 13. 19:59 Itthon

Sólyom László fogadta a történelmi egyházak vezetőit

Sólyom László köztársasági elnök kedden fogadta a történelmi egyházak vezetőit Budapesten, a Sándor-palotában.

A találkozón az advent és a közelgő karácsonyi ünnep mellett néhány aktuális kérdésről, így a határon túli magyarok és az egyházi fenntartású intézmények helyzetéről is szó volt - közölték egyházi részről. Bölcskei Gusztáv református püspök, a zsinat lelkészi elnöke a református egyház képviseletében Nagy Sándor főgondnokkal és Szabó István püspökkel vett részt a találkozón.

D. Szebik Imre evangélikus elnök-püspök, aki Frenkl Róbert országos felügyelő társaságában volt jelen az evangélikus egyház részéről az eseményen, elmondta: beszélgetés szintjén a témák között szerepelt néhány aktuális kérdés is, így szó volt az egyházi iskolák támogatásáról, a szociális intézmények költségvetési gondjairól, a határon túli magyarok helyzetéről, valamint az egészségügyről és a mentális helyzetről.

A zsidóság képviseletében Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke, Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató és Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi vett részt a találkozón.

Feldmájer Péter elmondta, hogy két témát vetettek fel. Egyrészt vallási hagyományaikra utalva jelezték: nem tartanák szerencsésnek, ha a jövő évi országgyűlési választásokat szombati napon tartanák. Másrészt a határon túli magyarság helyzete kapcsán arról szóltak: ami tőlük telik, mindent megtesznek a magyar ajkú zsidósággal való kapcsolattartásért.

A Mazsihisz elnöke rámutatott: szeretnék, ha a budapesti Rumbach utcai zsinagóga épületében létrehozandó múzeumban nem csak a mai Magyarország zsidó közössége, hanem az egész Kárpát-medencei zsidóság megjelenhetne.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. április. 24. 20:00

Századfordulós bűnügyek – A postarablás, ami miatt 10 éven át röhögött mindenki a rendőrségen

1884 első napjaiban a pesti főposta épületének udvaráról eltűnt egy nagy értékű pénzesláda. Minden jel arra mutatott, hogy belső munkáról volt szó, a rendőrség mégis tehetetlen volt sokáig az ügyben, ami részben azért volt, mert a testület addigra használhatatlanná korrumpálódott, illetve azért, mert a bűnügy felderítéséhez szükséges szakértelemnek is híján volt. A népgúny hozzájárult viszont ahhoz, hogy a fővárosi rendőrség berkein belül komoly változás vette kezdetét, és létrejött egy európai összehasonlításban is az élvonalba pozicionálható testület. És menet közben a rablás tetteseit is kézre kerítette egy szemfüles detektív.