Budapesten ülésezik a Helsinki-szövetség
Budapesten tartja éves közgyűlését az Emberi Jogok Nemzetközi Helsinki Szövetsége (IHF). A Magyar Helsinki Bizottság nagyszabású évfordulós konferenciát rendez.
Alternatív Kulturális Fórum |
Húsz évvel ezelőtt, 1985 októberében került sor a |
Jelenleg az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) 42 országában – Európában, Észak-Amerikában és Közép-Ázsiában működnek Helsinki bizottságok. Az IHF budapesti tanácskozásának résztvevőit fogadja Somogyi Ferenc külügyminiszter.
A közgyűlésen adják át az IHF Elismerés díját, amit idén a kazahsztáni Jevgenyij Zsovtisz (1955) érdemelt ki. A mérnök végzettségű aktivista 1993-ban alapította meg és 2003-ig vezette az Emberi Jogok és Joguralom Nemzetközi Irodáját. „Munkássága – írja a díj odaítéléséről szóló okirat indokolása – hozzájárult ahhoz, hogy a nemzetközi közösség megértse, a közöny Kazahsztán, a közöny Közép-Ázsia sorsa iránt a helsinki egyezményben részes államok összességének integritását veszélyezteti.”
A Magyar Helsinki Bizottság (MHB) nagyszabású nemzetközi konferenciát tart jövő hétfőn és kedden a húsz évvel ezelőtti budapesti Alternatív Kulturális Fórum huszadik évfordulójára. A konferencia azt vizsgálja, milyen szerepet játszott az emberi jogok eszméje és jelszava a nyolcvanas évek demokráciát követelő mozgalmában, a rendszerváltás előkészítésében, és milyen szerepet játszik ma.
Kőszeg Ferenc, az 1989-ben alakult MHB elnöke több okkal is indokolta a hvg.hu-nak, hogy miért éppen a húsz évvel ezelőtti Alternatív Kulturális Fórumtól „eredezteti” magát a magyar Helsinki-mozgalom. Ez volt ugyanis az IHF első jelentős rendezvénye, a magyar demokratikus ellenzéknek itt sikerült először „intézményes” kapcsolatot találni nyugati emberi jogi mozgalmakkal, és nem utolsósorban az elnyomó hatalom és a kádári állambiztonság a nemzetközi sajtó által is dokumentált kudarcot vallott.
A konferencia előadója lesz Václav Havel egykori cseh elnök, Göncz Árpád egykor magyar elnök, Jurij Orlov, a Moszkvai Helsinki Csoport (1976) megalapítója, Karl von Schwarzenberg, a Nemzetközi Helsinki Szövetség első elnöke, Szergej Kovaljov, Oroszország volt emberi jogi biztosa, Jiři Dienstbier egykori cseh külügyminiszter, Szőcs Géza költő, Konrád György író, Kis János filozófus és Tamás Gáspár Miklós filozófus
Jövő hétfőn mutatják be Mink András, Alperes: az állam. A Magyar Helsinki Bizottság története című könyvét.