Négy órán át vitatkoztak a kémügyről a bizottságban
Több mint négy órán keresztül vitatta meg keddi zárt ülésén az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága azt a jelentést, amelyet a kormány nemzetbiztonsági kabinetje készített a "kémügyként" is elhíresült Szatmári-ügyről.
Az ülés után - az ügy titkos volta miatt - szűkszavúan nyilatkozó Juhász Ferenc honvédelmi miniszter, a nemzetbiztonsági kabinet vezetője és Kövér László, a bizottság fideszes elnöke annyit árult el, hogy a kabinet és a nemzetbiztonsági szolgálatok folytatják a tényfeltáró munkát, a bizottság annak lezárása után vagy új információk esetén tér vissza az ügyre.
Juhász Ferenc nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy igaz-e, a jelentésben csak fideszes politikusok szerepelnek. Kormánypárti politikusok szerepéről azonban nem nyilatkozott. Kövér László azt mondta, sem megerősíteni, sem cáfolni nincs módjában a sajtóinformációkat.
Juhász szerint két kérdés van: mi a teendő, ha politikusok is érintettnek bizonyulnak nemzetbiztonsági vonulatú ügyekben, illetve miként kerülhető el, hogy a titkosszolgálatok által szerzett információk forogjanak a belpolitikában, politikában.
"Ha elmondhatnám, hogy mi van a jelentésben, akkor nem lenne ráírva: szigorúan titkos" - nyilatkozott Kövér László.
Az ellenzéki politikus úgy ítélte meg, hogy esetleg pozitív következménye is lehet az ügynek: az ellenzéki képviselők nyitottak arra, hogy a kormányzat, illetve a nemzetbiztonsági szolgálatok tapasztalatai alapján, ha szükség van rá, finomítsák, pontosítsák, kisebb mértékben módosítsák a nemzetbiztonsági törvényt.
Kövér László a több mint négy órás vita hangneme kapcsán elmondta, hogy voltak "érdes hangú" ellenzéki hozzászólások, "ha egyetértettünk volna, nem vitatkozunk ennyit". A képviselő hozzáfűzte, hogy a nézeteltérések megmaradtak a vita végén is.
A bizottság elnöke kifejtette, hogy a nemzetbiztonsági ügyek olyan jellegűek, hogy részletei is államtitoknak minősülnek, ezért az lenne normális, ha ilyen ügyekről nem kellene szót váltani a nyilvánosság előtt. Egyetértett azzal az értékeléssel, hogy a közvélemény soha nem fogja pontosan megtudni, mi történt, mivel szavai szerint a nemzetbiztonsági kabinet, sőt maguk a szolgálatok sem tudják pontosan.
A politikusok nem válaszoltak arra a kérdésre, hogy felmerült-e Magyarország biztonságát érintő titkok kiszivárgása. A jelentés megvitatása miatt a nemzetbiztonsági bizottság a jövő hétre halasztotta a szolgálatok féléves tevékenységéről szóló beszámoló megvitatását.