2005. szeptember. 30. 08:18 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 30. 08:35 Itthon

A magyar nők nem lehetnek tűzoltók és masiniszták

Katonák igen, de tűzoltók - egészen pontosan hivatásos állományú, vonuló tűzoltók már nem lehetnek a nők Magyarországon, bár olyan jogszabály nincs, amely kimondottan tiltaná ezt.

A nők alkalmazását szabályozza az 1998-ban hozott népjóléti miniszteri rendeletet, amely kimondja, milyen körülmények között tilos alkalmazásuk, illetve milyen mértékben terhelhetők a nők. A kimondott tilalmak között csak az szerepel, hogy a nők nem lehetnek például olvasztárok, nem dolgozhatnak légkalapáccsal, illetve keszonban. Az összes többi tilalom a rendelet értelmezésén alapul.

"Tekintettel arra, hogy a tűzoltóságnál a terhelés nem tervezhető - hiszen a vonuló tűzoltó nem tudja, hogy viharkárhoz, vegyi balesethez vagy tűzoltáshoz, műszaki mentéshez hívják - nem alkalmaznak nőket hivatásos tűzoltóként" - mondta el az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője.

Dobson Tibor hozzátette: emellett a tűzoltóság laktanyái jelenleg nem alkalmasak a koedukált készenléti szolgálat elhelyezésére.

Ez a korlátozás természetesen csak a hivatásos vonuló tűzoltókra vonatkozik, az önkénteseknél dolgoznak női tűzoltók. Az önkéntes tűzoltóságok beavatkozásai ugyanis enyhébbek, eseti jellegűek és a tűzoltónő eldöntheti, vállalja-e a feladatot. Az értelmezés alapján nem lehetnek a nők mozdonyvezetők sem, bár repülőgépet vezethetnek, parancsnokolhatnak hajókon.

Kavalecz Imre, a MÁV Rt. szóvivője a nők védelmére hivatkozott, amikor azt magyarázta, miért nem lehetnek nők mozdonyvezetők.

"A fizikai megterhelések az ok, amely gátat szab ennek" - mondta, hozzátéve, nincs kizárva, hogy nők mozdonyvezetői, motorvezetői vizsgát tegyenek, "de nem gyakorlat az európai vasutaknál sem, hogy gyakorló mozdonyvezetők is legyenek".

Az 1998-as népjóléti miniszteri rendelet a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szól. A jogszabály melléklete felsorolja az úgynevezett sérülékeny csoportok egészségét potenciálisan károsító, tiltást igénylő megterheléseket. Ezek szerint a 45 évesnél fiatalabb nőknek például tiltott az úgynevezett hőpozícióban végzett nehéz fizikai munka, nem dolgozhatnak túlnyomásban, és nem dolgozhatnak légkalapáccsal sem a munkaeszköz miatt keltett rezgés-terhelés miatt.

Fogamzóképes korú nőknek tiltott "a dolgozó saját vagy mások egészsége, testi épsége szempontjából az átlagost meghaladó mértékű kockázattal járó munka" végzése is. 

Esetenkénti döntést igényel a 10 kilogrammnál nagyobb tömeg emelése, a kényszertesthelyzetben végzett munka, a szerves oldószerek gyártásával, kiszerelésével és felhasználásával járó munka, a szén-monoxiddal, fenollal, különböző vegyi anyagokkal történő expozíció. 

Emellett a föld alatti bányászati, kőolaj- és földgázbányászati mélyfúrási munkakörökben végzett munka nők számára tiltott, kivéve fizikai munkát nem végző nők vagy azok, akik szakmai kiképzésük céljából kötelesek bizonyos időt föld alatti bányászati munkakörben vagy fúrótornyoknál eltölteni.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.