A magyar nők nem lehetnek tűzoltók és masiniszták
Katonák igen, de tűzoltók - egészen pontosan hivatásos állományú, vonuló tűzoltók már nem lehetnek a nők Magyarországon, bár olyan jogszabály nincs, amely kimondottan tiltaná ezt.
A nők alkalmazását szabályozza az 1998-ban hozott népjóléti miniszteri rendeletet, amely kimondja, milyen körülmények között tilos alkalmazásuk, illetve milyen mértékben terhelhetők a nők. A kimondott tilalmak között csak az szerepel, hogy a nők nem lehetnek például olvasztárok, nem dolgozhatnak légkalapáccsal, illetve keszonban. Az összes többi tilalom a rendelet értelmezésén alapul.
"Tekintettel arra, hogy a tűzoltóságnál a terhelés nem tervezhető - hiszen a vonuló tűzoltó nem tudja, hogy viharkárhoz, vegyi balesethez vagy tűzoltáshoz, műszaki mentéshez hívják - nem alkalmaznak nőket hivatásos tűzoltóként" - mondta el az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője.
Dobson Tibor hozzátette: emellett a tűzoltóság laktanyái jelenleg nem alkalmasak a koedukált készenléti szolgálat elhelyezésére.
Ez a korlátozás természetesen csak a hivatásos vonuló tűzoltókra vonatkozik, az önkénteseknél dolgoznak női tűzoltók. Az önkéntes tűzoltóságok beavatkozásai ugyanis enyhébbek, eseti jellegűek és a tűzoltónő eldöntheti, vállalja-e a feladatot. Az értelmezés alapján nem lehetnek a nők mozdonyvezetők sem, bár repülőgépet vezethetnek, parancsnokolhatnak hajókon.
Kavalecz Imre, a MÁV Rt. szóvivője a nők védelmére hivatkozott, amikor azt magyarázta, miért nem lehetnek nők mozdonyvezetők.
"A fizikai megterhelések az ok, amely gátat szab ennek" - mondta, hozzátéve, nincs kizárva, hogy nők mozdonyvezetői, motorvezetői vizsgát tegyenek, "de nem gyakorlat az európai vasutaknál sem, hogy gyakorló mozdonyvezetők is legyenek".
Az 1998-as népjóléti miniszteri rendelet a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szól. A jogszabály melléklete felsorolja az úgynevezett sérülékeny csoportok egészségét potenciálisan károsító, tiltást igénylő megterheléseket. Ezek szerint a 45 évesnél fiatalabb nőknek például tiltott az úgynevezett hőpozícióban végzett nehéz fizikai munka, nem dolgozhatnak túlnyomásban, és nem dolgozhatnak légkalapáccsal sem a munkaeszköz miatt keltett rezgés-terhelés miatt.
Fogamzóképes korú nőknek tiltott "a dolgozó saját vagy mások egészsége, testi épsége szempontjából az átlagost meghaladó mértékű kockázattal járó munka" végzése is.
Esetenkénti döntést igényel a 10 kilogrammnál nagyobb tömeg emelése, a kényszertesthelyzetben végzett munka, a szerves oldószerek gyártásával, kiszerelésével és felhasználásával járó munka, a szén-monoxiddal, fenollal, különböző vegyi anyagokkal történő expozíció.
Emellett a föld alatti bányászati, kőolaj- és földgázbányászati mélyfúrási munkakörökben végzett munka nők számára tiltott, kivéve fizikai munkát nem végző nők vagy azok, akik szakmai kiképzésük céljából kötelesek bizonyos időt föld alatti bányászati munkakörben vagy fúrótornyoknál eltölteni.