Varga László tiltakozik az államkincstár iratmegsemmisítése ellen
A Magyar Államkincstár tervezett tömeges iratmegsemmisítése ellen tiltakozott Á. Varga László, a fővárosi levéltár főigazgatója az MTI-hez eljuttatott állásfoglalásában.
Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) iratmegsemmisítési gyakorlata - egyedi, sehol máshol fel nem lelhető források megsemmisítése - nem egyedi jelenség, hívta fel a figyelmet a szakember. Az OSZK-ban történt dokumentum-megsemmisítés miatt a kulturális miniszter júliusban írásbeli megrovásban részesítette a nemzeti bibliotéka főigazgatóját. A tárca szerint a könyvtár vezetése nem járt el kellő gondossággal, amikor elégették a könyvtár gyűjteményének egy részét. (Öt tonnányi, 1867 és 1952 között napvilágot látott kisebb nyomtatványokat, vállalati és egyesületi kiadványokat semmisítettek meg.)
Á. Varga László arra figyelmeztetett: a Magyar Államkincstár az ország első levéltára, a Magyar Országos Levéltár "hathatós asszisztálása" mellett napokon belül pótolhatatlan értékű forrásegyüttest pusztíthat el. Olyan egyedülálló irathalmaz megsemmisítését tervezik, amely mintegy 2,5 millió - köztük 150 ezer, döntően 1945 és 1988 között Budapesten munkát vállaló - személy közalkalmazotti életpályáját, hivatali karrierjét folyamatában dokumentálja. Á. Varga László beszámolt arról, hogy a Magyar Országos Levéltár áldását adta az iratok megsemmisítésére. Előzőleg, júliusban arról értesítette 19 megye és a főváros levéltárát, hogy a Magyar Államkincstár kezelésébe került, volt illetmény- számfejtési iratokat "nem tartja maradandó (történeti) értékűnek".
A szakember szerint mindenáron biztosítani kell az olyan források biztonságos, hosszú távú megőrzését, azaz levéltárba kerülését, amelyek hely- és társadalomtörténeti segítséget nyújtanak egy-egy életpálya minél teljesebb megismeréséhez. A megyei, városi, községi intézmények vezetőiről, a helyi kultúrát formáló vezető munkatársakról, a városi színházak vezetőiről és színészeiről, a helyi kórházak (fő)orvosairól, volt (fő)jegyzőkről, továbbá tanácselnökökről és helyetteseikről, a helyi társadalmakban meghatározó szerepű gimnáziumi tanárok életútját dokumentáló forrásokról van szó - tette hozzá.
"Egyetlen lehetőségünk maradt, a nyilvánosság" - fogalmazott a szakember, aki azt írta, hogy az illetmény-számfejtési iratok megmentéséért folyó küzdelem 2002-ig nyúlik vissza. Á. Varga László, a budapesti levéltár főigazgatója, egyben az Önkormányzati Levéltárak Tanácsának elnöke reméli: a Magyar Országos Levéltár azonnal visszavonja a selejtezést engedélyező határozatát, az államkincstár elnöke pedig felfüggeszti a megsemmisítést.