2005. július. 04. 12:45 MTI Utolsó frissítés: 2005. július. 04. 12:48 Itthon

PDSZ: nőtt a pedagógusok kiszolgáltatottsága

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint munkáltatói nyomásra egyre inkább nő a pedagógusoknál a határozatlan idejű szerződések határozottá minősítése.

Két tendencia tapasztalható: munkáltatói nyomásra egyre inkább nő a határozatlan idejű szerződések határozottá minősítése, amely jogszerűtlen és teljes mértékben elfogadhatatlan intézményszervezési és érdekvédelmi szempontból egyaránt. Egyre inkább kezd jellemzővé válni a pedagógusi pályára belépők határozott időre történő szerződtetése is – véli az érdekképviselet.

A PDSZ szerint a határozott idejű munkaszerződések arányának emelkedése az oktatás minőségének romlását eredményezheti. A határozott idejű szerződésekkel forrást vonnak ki az oktatásból, s egy esetleges elbocsátásnál nincs felmondási idő, végkielégítés sem jár. Emellett minden béren kívül juttatást – például szakkönyvvásárlási támogatást – csak időarányosan kell fizetni.

Nem lehet a pedagógusokat bizonytalanságban tartani. A jelenséggel kapcsolatban az európai szakszervezeti szövetség több ízben felemelte a szavát. Magyarországnak nem kellene az ellenkező irányba mennie – vélik a szakszervezetiek.

Magyar Bálint oktatási miniszter közölte: az iskolák maguk döntik el a fenntartó útmutatásai alapján, hogy milyen szerződéseket kötnek a hatályos jogszabályok szerint. Ebbe az oktatási tárcának közvetlen beleszólása nincs.

Ha törvényességi problémák merülnének fel, az ombudsmanhoz kell fordulni, amennyiben egyedi esetekről, akkor a munkaügyi bírósághoz. Hozzátette: a tárcának nincsenek statisztikai adatai arról, hogy milyen gyakran fordulnak elő ilyen esetek.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.