2005. június. 07. 14:11 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 07. 14:17 Itthon

Gyurcsány kérte, de az SZDSZ továbbra sem szavaz

Kedden délután a parlamentben megkezdődött a köztársasági elnök megválasztásának harmadik, döntő fordulója.

Miután az első két fordulóban egyik jelölt sem kapta meg az összes képviselő kétharmadának támogatását, a harmadik fordulóban már azt köztársasági elnökké választják, aki - tekintet nélkül a szavazásban résztvevők számára - megszerzi a leadott voksok egyszerű többségét.

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, az MSZP államfőjelöltje a hétfői első fordulóban 183, a kedd délelőtti második fordulóban 178 szavazatot kapott. Sólyom László, az Alkotmánybíróság volt elnöke, a Fidesz és az MDF államfőjelöltje hétfőn - a Fidesz távol maradása miatt - 13, kedd délelőtt 185 szavazatot szerzett.

A parlament folyosóján általános a vélemény: ha az SZDSZ nem adja fel eddigi, a szavazástól távol maradó álláspontját, és nem áll Szili Katalin mellé, akkor Sólyom László az esélyesebb. Bizonytalansági tényezőt jelent az eredmény megjósolhatóságát illetően, hogy a házbizottság úgy foglalt állást, meg kell őrizni a szavazás titkosságát. Így nem tudni, lesznek-e, és ha igen, akkor hányan lesznek olyan képviselők, akik pártvonalakon, illetve hivatalos frakcióálláspontokon "átlépve" voksolnak.

Az SZDSZ az államfőválasztás harmadik fordulójában sem vesz részt a szavazáson - közölte a párt elnöke a parlamenti választás második fordulóját követően tartott rendkívüli frakcióülésen kedden. Kuncze Gábor azt mondta: "a frakció elsöprő többséggel úgy döntött, hogy nem változtat az álláspontján, a harmadik fordulóban is felvesszük a szavazólapot, és visszaadjuk". Közölte, hogy a képviselőcsoport ülésén megjelent Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is, aki Szili Katalin támogatását kérte a liberálisoktól.

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.