2005. április. 05. 08:41 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 05. 08:50 Itthon

Erdő Péter bíboros Rómába utazott

Rómába utazott Erdő Péter bíboros érsek, Magyarország prímása II. János Pál pápa gyászszertartására és temetésére, valamint a katolikus egyház új vezetőjének megválasztására.

Paskai László bíboros, a magyarországi katolikus egyház előző vezetője, aki szintén tagja az új pápát megválasztó bíborosi testületnek, a konklávénak, már hétfőn elutazott Rómába.

A pápa temetési gyászszertartása péntek délelőtt 10 órakor lesz a Szent Péter téren a bíborosok hétfői gyűlésének döntése értelmében, ezt követően az elhunytat a Szent Péter bazilikába viszik, ahol az altemplomban helyezik végső nyugalomra. A temetési szertartást, a péntek délelőtti gyászmisét - amelyen jelen lesznek a bíborosok, a keleti keresztény egyházak pátriárkái - Joseph Ratzinger kardinális, a bíborosi testület dékánja mutatja majd be. A temetésen közel kétszáz külföldi állam- és kormányfő részvételével számolnak, Magyarországról Mádl Ferenc köztársasági elnök és Gyurcsány Ferenc kormányfő utazik a temetésre.

A pápaválasztó konklávé összehívásának ügyében még nem született döntés. A bíborosok leghamarabb 15, legkésőbb 20 nappal a pápa halála után gyűlhetnek össze a sixtusi kápolnában tartandó választásra. Jelenleg 117 azoknak a bíborosoknak a száma, akik még nem töltötték be 80. évüket, így részt vehetnek a választáson. Néhány kivétellel mindannyiukat II. János Pál nevezte ki. A választásra hivatott konklávé résztvevőinek száma a szabályozás szerint nem haladhatja meg a 120-at.

Ők már a Szent Márta otthonnak elnevezett szállodában lakhatnak, amelyet épp II. János Pál pápa rendeztetett be a Vatikánban. A pápát megválasztó bíborosok korábban meglehetősen rideg körülmények között voltak a világtól elzárva, amíg dönteni nem tudtak az új egyházfő személyéről.

A konklávé tagjai az új pápa megválasztásáig semmilyen kapcsolatot nem tarthatnak a külvilággal. A szállóból eltávolítják a tévékészülékeket, a konklávéba szigorúan tilos bármilyen, kép, vagy hang rögzítésére alkalmas eszközt bevinni, nem kaphatnak leveleket, nem olvashatnak újságot és természetesen tilos a mobil telefonok használata is. Szigorú titoktartást kell fogadniuk: az eredménytelen választási menetek számát, eredményét még utólag sem hozhatják nyilvánosságra.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.