2005. április. 05. 08:42 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 05. 08:43 Itthon

Június elejére lehet államfőnk

Mindkét koalíciós párt vezetősége azt képviseli, hogy egyeztetni kell a parlamenti pártokkal az államfő-jelölésről - mondta Gyurcsány Ferenc a közszolgálati rádióban sugárzott interjúban. A kormányfő szerint a köztársasági elnök megválasztására jelenleg a június eleji határidő a legvalószínűbb.

"Szakítani kell a legutolsó választást megelőző gyakorlattal, ahol ilyen egyeztetés nem volt, konzultálni kell a parlamenti pártok között, hiszen a döntés kötelessége és átfogó felelőssége a parlamenté" - mondta a miniszterelnök a Kossuth rádió reggeli hírműsorában.

Gyurcsány szerint bizonyos keretek között a parlament dönti el, hogy mikor választja meg a köztársasági elnököt, "ma a június eleji határidő a legvalószínűbb, addig kell a végső döntést legkésőbb meghozni". Ugyanakkor a pártok "belső ügyének" nevezte, hogy milyen menetrendben alakítják ki a maguk véleményét.

Arra a kérdésre, mit szól Dávid Ibolya, az MDF elnöke, illetve a demokrata fórum javaslatához, hogy a harmadik fordulóban is kétharmados többségre legyen szükség az államfő megválasztásához, Gyurcsány Ferenc azt mondta, a kérdés az "alkotmányos reform részeként megvizsgálandó". Hozzátette, hogy ismeretei szerint azokban az országokban, ahol a törvényhozó testület választja az elnököt, nincs erre példa Ez azonban nem jelenti azt, hogy ez egy rossz javaslat - tette hozzá.

Ugyanakkor úgy fogalmazott, sokkal hitelesebb lenne egy ilyen kezdeményezés, "ha akkor hangzik el, amikor valaki lemond a meglévő jogáról". Ha ugyanezt 2000-ben mondta volna Dávid Ibolya, vagy bármelyik kormánypárt - fűzte hozzá -, "akkor talán kevesebb kétely merült volna fel ezzel kapcsolatban".

Hirdetés
hvg360 Gergely Zsófia 2025. január. 21. 19:30

Zsolnai Endre, a Mikulásgyár főszervezője: „Kirakatország vagyunk, Majomország”

„A Mikulásgyár lett szerelem helyett A szerelem az életemben” – foglalja össze elmúlt 20 évét Zsolnai Endre. Utolsó rendezvénye huszonmilliós mínusszal zárt, és ezt nincs miből kifizetnie, ezért most nem lát komoly esélyt a Mikulásgyár fennmaradására, de még nem mondott le róla végleg. Úgy látja, azért fogytak el a támogatók, mert „mindenki idomul, igazodik, tetőfokára hág az öncenzúra, a szervilizmus, a fortélyos félelem igazgat. Hogy valójában nincs szolidaritás”. HVG-portré.