Továbbra sincs árvízhelyzet
A Dunán és a Tiszán kisebb vízszintemelkedés lassítja az apadást, de árvíz- és belvízvédelemben szakemberek nem számítanak kiélezett helyzetre ezen a héten - közölte az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság hétfőn.
Ambrus Zoltán műszaki ügyeletes elmondta: egy ciklon miatt az elmúlt 24 órában az ország nyugati felén 5-10 milliméter közötti csapadék hullott, míg a keleti vízgyűjtő területeken 5 milliméternyi mennyiséget mértek.
Győrben és a Balaton térségében több helyütt is ennek következtében volt órákig tartó záporeső; lokálisan a szélsőérték így sem haladta meg az 50 millimétert - mondta a szakember.
A csapadék hatására csökkent az apadás, és néhány centiméteres áradás kezdődött. Budapesten, akárcsak a Tisza felső szakaszán tegnap 5-10 centiméteres emelkedést mértek - tette hozzá a Főigazgatóság munkatársa.
Ambrus Zoltán hozzáfűzte: keddtől szárazabb időjárás várható, ennek hatására az apadás folytatódik. "A hét végéig nem számolunk jelentős vízszintemelkedéssel" - mondta az ügyeletes. Ambrus Zoltán hozzátette: a Duna árhulláma már a déli országhatáron kívül tetőzik, a Tiszáé Kisköre térségében.
Vasárnap óta továbbra is csak elsőfokú árvízvédelmi készültség van az országban. Újabb 76 kilométert csökkentve, hétfőn már csak 1725 kilométer hosszan tartanak fenn elsőfokú készültséget: a Dunán Paks alatt, a Rába és a Marcali torkolati szakaszán, és a Tiszán,
Záhonytól a déli országhatárig, valamint a Bodrog, a Takta, a Hernád, a Hármas- és Sebes-Körös, és a Maros torkolati védvonalain - sorolta az ügyeletes.
Ambrus Zoltán szólt arról is, hogy a belvízzel elöntött területek nagysága folyamatosan csökken, jelenleg 65 ezer hektárt borít víz, ebből 33 ezer hektár a vetés-szántó.
A hómennyiség csökkent mind a Tisza mind a Duna vízgyűjtőjén, kitolódik az olvadás, ez árvízvédelmi szempontból mindenképpen kedvező helyzetet teremt, mert az áradás nem hirtelen alakul ki - tette hozzá a Főigazgatóság műszaki ügyeletese.