2005. március. 21. 12:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. március. 21. 12:48 Itthon

Az 1956-os Intézet állambiztonsági dossziét indított az interneten

Új tartalomszolgáltatást indított honlapján az 1956-os Intézet az „ügynökkérdés” tudományos vizsgálatának elősegítésére.

Az 1944-1990 közötti állambiztonsági szolgálatok tevékenységéről folyó vita a rendszerváltás óta tart, és a közelmúlt, a hazai szovjet típusú rendszer történetének megismerhetőségéről, átláthatóságáról szól – vélik az oldal szerkesztői, megjegyezve: a felmerült kérdésekre másfél évtized elteltével sincs válasz.

Az oldal szerkesztői szerint a legtöbbet ugyan az „ügynöklistákról” hallani, valójában azonban az 1945–1990 közötti állambiztonsági szolgálatok hivatásos, nyílt és titkos állományú tagjainak, hálózati személyeinek, továbbá egyéb segítő kapcsolatainak névsoráról kellene szólni. Még helyesebb lenne szerintük, ha ez a névsor (a „lista”) csupán függelék lenne a „tanulmány” után.

A Rainer M. János és M. Topits Judit szerkesztette, a http://www.rev.hu/ címen elérhető, folyamatosan frissített oldalon a szerkesztők eddigi munkájuk eredményeit adják közre; adalékokat a majdani tanulmányhoz és szempontokat a mai vita megértéséhez. Tudományos vizsgálat eddigi eredményeit, a tudományos megismerés szempontjait – és talán új kérdéseit.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.