2005. március. 08. 17:42 MTI Utolsó frissítés: 2005. március. 08. 17:46 Itthon

Gyulay Endre püspök nyílt levele az ügynöklistáról

"Bocsánatkérés a III/III-as listán feltüntetett püspök részéről" címmel nyílt levelet tett közzé Gyulay Endre szeged-csanádi katolikus püspök, akinek a neve szerepelt a nemrégiben interneten megjelentetett "ügynökjegyzéken"; a püspök leszögezi, hogy nem keresték meg, és jelentést vagy írást sohasem adott be.

"Bocsánatot kell kérnem" - kezdetű mondataival a megyés püspök a Magyar Katolikus Egyház honlapján megjelent nyílt levélben "formailag" bocsánatot kér azoktól, akik például ki akarták utasítani beosztott helyéről, és akiknek meg kellett lesniük, mikor van távol lakásától, hogy akkor végezzék el az előírt házkutatást.

"Nem tudok viszont bocsánatot kérni azoktól, akikről a közvélemény szerint, mint III/III-asnak megfigyelnem és beszámolnom kellett volna. Ilyen személy vagy személyek ugyanis nem voltak, így ártani sem tudtam neki vagy nekik. Ilyen kérés felém nem hangzott el, ilyen kívánságot velem nem közölt senki sem. Ilyen jelentést, ilyen írást sohasem adtam be. Ha volna ilyen, tiszta szívvel kijelentem: az hamisítvány" - szögezte le a március 6-i dátumozású dokumentumban a megyés püspök.

Gyulay Endre a továbbiakban bocsánatot kér többek között a békéscsabai rendőröktől, akik "kénytelenek voltak beidézni bűnügyben", mert a zsinati dokumentumokat gépelte és papoknak továbbadta; a mezőhegyesi tanácselnöktől, mert engedéllyel hitoktatni akart; és az egyik majori iskolavezetőtől, aki nem engedte be hitoktatni az iskolaterembe.

Levele szerint bocsánatot kell kérnie a szegedi rendőrparancsnoktól, aki két napon át 8-8 órás írásbeli feladattal látta el; a kőszegi határőröktől, akik csomagjában találtak egy Mindszentyről szóló könyvet; valamint az akkori külügyminisztertől, akitől kérte, hogy járjon közben, mert nehezen tudja megmagyarázni francia pap barátjának, hogy egy könyv miatt nem utazhat ki három év után sem.

Bocsánatot kér továbbá attól a biztonságis tiszttől, aki püspökké kinevezése előtt többször is meglátogatta, hogy be tudjon számolni nézeteiről”. "Bár mindenben azt mondtam, amit gondoltam, és ezt nem szépítettem, mégis olyan véleményt adhatott rólam, hogy az ÁEH is belenyugodott, hogy Róma kinevezzen" - írta Gyulay Endre.

Hozzáfűzte: kinevezése előtti utolsó találkozásukkor a tiszt főnöke kérését továbbította, hogy a szokásos nyilatkozatot tegye meg és írja alá arra vonatkozóan, ha az állam elleni összeesküvésről tudomást szerez, jelenti. "De itt egyben bocsánatot kell kérnem Miklós Imrétől is, akinek szentelésem napján nyilvánosan mondtam, hogy a Lékai-féle kislépéseket meg kell gyorsítani" - írta a püspök.

Gyulay Endre -, aki a levél aláírásaként neve alatt "az állítólagos III/III-as lista egyik megnevezettje" kifejezést tünteti fel - végezetül reményét fejezi ki, hogy "a lista nyilvánosságra hozója, és annak értelmi szerzője is, a törvényeket semmibe vevő magatartása miatt, a személyiségi jogok lábbal tiprása miatt a kellő büntetést megkapja, bármilyen tisztségben legyen is".

A 219 nevet tartalmazó lista február végén jelent meg egy anonim, ingyenes tárhelyen. A 17 lapból álló névsor a rendszerváltás előtti országos sajtó, a kulturális és a művészeti élet, a helyi lapkiadás, a pártok és politikai szervezetek, valamint a történelmi egyházak képviselőinek körére terjed ki.

Hirdetés