2005. február. 23. 16:55 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 23. 17:00 Itthon

Thürmerék csökkentenék bejutásukhoz a parlamenti küszöböt

Más-más okok miatt, de sem a Centrum párt, sem a MIÉP nem támogatja "parlamenti küszöb" csökkentésére tett munkáspárti javaslatot.

Thürmer Gyula munkáspárti elnök a napokban kezdeményezte, hogy töröljék el vagy csökkentsék a törvényhozásba jutás jelenleg ötszázalékos küszöbét. A Centrum nem kíván részt venni a kezdeményezésben, mivel álláspontjuk szerint nyilvánvaló, hogy az "leginkább a jelenlegi két kis parlamenti párt gondját segítené megoldani" - Bosanszky Lajos kommunikációért felelős elnökségi tag közlése szerint. Elmondta, hogy nincs ellenükre a parlamenti küszöb ésszerű csökkentése, ám meggyőződésük, hogy nem ennek nagysága a választási rendszer legnagyobb gondja. Súlyosabb problémának nevezte a kopogtatócédulás jelölési rendszert, mert szerinte "a cédula mintegy áruvá lett, és egyre inkább a kufárkodás tárgyává vált, emellett a kezelése adatvédelmi problémákat is felvet". Csurka István, a Magyar Igazság és Élet Pártja (MIÉP) elnöke azzal utasította el a kezdeményezés támogatását, hogy "úgysem teszik meg a nagy pártok", a támogatásából pedig "a közönség a mi gyengeségünket olvasná ki". 

Thürmer Gyula szerint parlamenten kívüli erők arra törekednek, hogy a jövő évi országgyűlési választásokon már egyáltalán ne, vagy csak háromszázalékos legyen a - jelenleg ötszázalékos - parlamentbe jutási küszöb.  Szavai szerint amiatt nem szerepel a javaslattevők körében a Centrum párt és a MIÉP, mert - mivel már elkezdődött a parlamentben a kérdéscsomag vitája - arra gondoltak, "nem kellene az időt húzni azzal, hogy egy ilyen sokszínű konzultációba belekezdünk". 

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.