A zsidóság összefogását sürgette a Mazsihisz elnöke
Összefogásra és folyamatos párbeszédre kérte a térség zsidó vezetőit a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke hétfőn Budapesten, közös fellépést szorgalmazva a német kormány által folyósított kárpótlás egységesítése érdekében.
A régió zsidó közösségeinek a jövőben sokkal szorosabban együtt kell működniük - hangsúlyozta Heisler András a Közös felelősség című kétnapos regionális tanácskozás nyitónapján. Heisler fontosnak nevezte, hogy a közösségek folyamatosan kommunikáljanak, információval lássák el egymást és közös érdekeik mentén dolgozzanak.
"Közös a felelősségünk, hogy ezzel a lehetőséggel élni tudjunk. Közös a felelősségünk, hogy ez a régió kapjon önálló arculatot és képviseljen valamifajta erőt Európában, az európai zsidó világban" - hangsúlyozta.
Heisler András diszkriminatívnak nevezte, hogy a német kormány által folyósított kárpótlás mértéke nem azonos a nyugat- és a kelet-európai túlélők esetében. "Ezt a különbségtételt különféle politikai, gazdasági okokkal igyekeztek megindokolni. Erkölcsileg, úgy gondolom, soha nem lehetett megindokolni és nem lehet megmagyarázni" - mondta, hozzátéve, hogy közösségük tagjainak "ez irányú diszkriminálása talán a legrosszabb időket idézi".
Az elmúlt években idejük nagy részét azzal töltötték, hogy a növekvő antiszemitizmus ellen küzdöttek - mondta Cobi Benatoff, az Európai Zsidó Kongresszus elnöke. Benatoff szerint felkiáltásuk meghallgatásra talált az európai szervezetek és kormányzatok részéről. Az Európai Unió különböző
szervei és a nemzeti kormányok nagyon aktívak voltak, közreműködtek az antiszemitizmus elleni harcban, folytatni kell a küzdelmet, hogy a köztudatban is
csökkenjen az antiszemitizmus - tette hozzá.
Az Európai Zsidó Kongresszus elnöke a konferencián elmondta, hogy a szervezet következő, júniusra tervezett közgyűlésén új alapszabályt szeretne elfogadni. A tizenkét tagú vezetőségben az a hat ország, amelyben a legnagyobb létszámú a zsidó közösség, állandó helyet kapna. Franciaország, Nagy-Britannia és Németország mellett ily módon Magyarország, Oroszország és Ukrajna folyamatosan jelen lenne a testületben, míg a további hat helyet felváltva, rotációs rendszerben töltené be a többi állam.
Mádl Ferenc köztársasági elnök levélben köszöntette a budapesti tanácskozás résztvevőit. "A zsidóság története a számkivetettség, a földönfutás, az üldöztetés története. De ez a történet Európa története is. Ami a zsidósággal történt a múlt században, az velünk, mindannyiunkkal történt" - áll a levélben.