2005. február. 16. 17:40 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 23. 13:38 Itthon

Szita-ügy: a Fidesz csak megdönthetetlen bizonyítéknak hisz

A Fidesz egészen addig bízik Szita Károlyban, ameddig megdönthetetlen bizonyítékok nincsenek a kaposvári polgármester ügynökmúltjára vonatkozóan - jelentette ki Orbán Viktor szerdán újságíróknak. Tóth András szerint Orbánt korábban félrevezették.

A pártelnök arra a kérdésre válaszolt, meddig bízik meg a Fidesz Szita Károlyban, azok után, hogy a polgármester ügynökmúltját bizonyító információkkal szemben kizárólag Szita Károly tagadása áll. "Egész addig, amíg megdönthetetlen bizonyítékok nincsenek az ellenkezőjére" - mondta Orbán Viktor, aki esti országértékelő beszédének helyszínén, a Körcsarnokban válaszolt újságírói kérdésekre. Hozzátette: nincs oka arra, hogy ne bízzon Szita Károlyban, egészen addig, amíg valami "megfellebbezhetetlen" adat nem kerül elő.

Arra a sajtóhírre vonatkozó kérdésre, vajon honnan tudja, hogy 2002-ben nem voltak a nemzetbiztonsági szolgálatoknál Szita Károlyra vonatkozó adatok, a Fidesz elnöke azt mondta: most kérdeztetett utána ennek az információnak. A Népszava szerdai száma idézte a Somogyi Hírlapból Orbán Viktor kijelentését, miszerint "Tudtommal a Fidesz-kormány alatt nem volt a Nemzetbiztonsági Hivatalnál olyan dokumentum, mint amilyen most kikerült onnan a kaposvári polgármesterről".

Demeter Ervin, az Orbán-kormány volt egykori titokminisztere azt állítja, hogy "azok az iratok, amik most előkerültek,(...) 1998 és 2002 között a Nemzetbiztonsági Hivatalnál nem voltak. "Tehát vagy utólag kreálták, vagy utólag csempészték azt oda" - vélekedett Demeter Ervin. Azt mondta, ilyen iratok abban az időben nem is lehettek a Nemzetbiztonsági Hivatalnál (NBH), mert a hatályos törvények alapján azokat az iratokat, amelyek a szolgálatok törvényes működéséhez nem szükségesek, át kellett adni a Történeti Hivatalnak. "Ezek között ilyen irat nem volt, és a visszamaradt iratok között sem" - mondta. Közölte: az iratok mozgása szigorúan regisztrált, az iktatókönyvekben nyomon követhető kell, hogy legyen.

"A Krakus fedőnevű titkos megbízott iratanyagát a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság III/II. osztálya 1989-ben lezárta, és elküldte a Budapesten működő központi nyilvántartónak. Innen a megalakuló NBH irattárába került, és ott volt 2005. január 18-ig, amikor átadták az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának - közölte Tóth András, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő politikai államtitkár, miután az Orbán-nyilatkozatról értesülve tájékoztatást kért a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójától. "Aki más információt adott a volt kormányfőnek, az akarva-akaratlanul félrevezette" - tette hozzá.

Hirdetés