Nem a viperás fiatal ellen folyik a piliscsabai nyomozás
Csoportosan elkövetett garázdaság bűntette miatt folytat nyomozást a Budaörsi Rendőrkapitányság a piliscsabai általános iskolában történt verekedés kapcsán - nyilatkozta csütörtökön a kapitányság szóvivője. A Roma Polgárjogi Alapítvány azt mondta: nem érti, miért ismeretlen tettes után nyomoz a rendőrség, ha megvan az elkövető.
Jelenleg tanúként hallgatják ki azt a fiatalembert, aki egyes lapállítások szerint egy úgynevezett vipera nevű fegyverrel támadt négy roma fiatalra a Pest megyei település általános iskolájában - mondta a Budaörsi Rendőrkapitányság szóvivője. Bai Beáta elmondta: az ügyben folyó tanúmeghallgatások megerősíteni látszanak, hogy valójában az eddig rasszista indítékból verekedőnek beállított fiatalembert bántalmazták az állítólagos áldozatok.
Bai Beáta elmondta, a buszmegállóban várakozó fiúhoz óraközti szünetben lement egy roma származású tanuló és kötekedni kezdett vele. A fiatalember erre bement az iskolába, hogy szóljon a roma tanuló osztályfőnökének, ám ekkor többen körülvették őt és ütlegelni kezdték. Ezután került elő a vipera. A fiatalembert és a tanulókat a tanárok választották szét, ám a pedagógusok közül senki sem sérült meg. A tanárok nem is tettek panaszt a "viperás" fiú ellen, aki viszont nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett.
A csoportosan elkövetett garázdaság ügyében egyelőre ismeretlen tettesek ellen folyik a vizsgálat, hiszen még nem tisztázott, hogy pontosan kik és hányan vettek részt a verekedésben - mondta a budaörsi rendőrkapitányság szóvivője. Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Alapítvány elnöke elmondta: egy piliscsabai roma érdekvédelmi szervezet tájékoztatta őt arról, hogy egy fiatalember berontott a helyi általános iskolába, ahol cigányozni kezdett és viperával verte a roma tanulókat. A Roma Polgárjogi Alapítvány elnöke értetlenségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy miért ismeretlen tettes után nyomoz a rendőrség akkor, amikor megvan az elkövető. Horváth Aladár ugyanakkor leszögezte, bízik abban, hogy a rendőrség tényszerűen folytatja le a vizsgálatot, hiszen az embereknek bízniuk kell a jogállami intézményrendszerben.
A polgárjogi szervezet elnöke szerint baj lenne, ha az állampolgárok nem hinnének a rendőrség korrekt tényfeltárásának, mert ez előbb-utóbb önbíráskodáshoz vezethetne. Úgy vélte, a cigányok közül sokan úgy érzik, elkövetőként szigorúbb elbírálás alá esnek, mint más magyar állampolgárok, sértettként viszont nem kapnak megfelelő védelmet.