Alkotmánybírósághoz fordul a Magyar Orvosi Kamara
Alkotmánybírósághoz fordul a Magyar Orvosi Kamara, mert a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény módosításával diszkriminálják az egészségügyben dolgozókat - közölte Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke csütörtökön Budapesten.
Úgy módosult a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény, hogy abban előírták: a 65. életév betöltésével megszűnik a közalkalmazotti jogviszony. Ugyanakkor tettek egy olyan kivételt, hogy a tudományos akadémia rendes és levelező tagjai, doktorai és más tudományos fokozattal rendelkezők esetében ez a határidő 70 év - mondta.
A Magyar Orvosi Kamara szerint mindez azt eredményezi, hogy az egészségügyi dolgozók, orvosok számára a 65. életévük betöltésével elvész a közalkalmazotti jogállásuk, amely véleményük szerint számos alkotmányos problémát vet fel. Hozzátette: ezért az elnökség úgy döntött alkotmánybírósághoz fordul. Éger István azt mondta, diszkriminatívnak tartják ezt a megkülönböztetést, mert nem lehet ilyen alapon különbséget tenni a munkavállalók között.
"Semmilyen ok nem támasztja azt alá, hogy egy 65 éves osztályvezető főorvos, vagy egy gyakorló szakorvos kollegánk másképpen bírna az ő képességeivel, mint ahogy egy, a tudományos életben dolgozó kollégája" - jelentette ki az elnök. A kamara szerint ennek a módosításnak nagyon komoly hátrányos anyagi következményei vannak. Ugyanis, ha egy közalkalmazottat a 65. születésnapja előtt felmentenek státuszából, akkor az anyagi juttatásokkal jár. Éger István szerint ez a jelenlegi bérviszonyok között számottevő összeg, ehhez képest azonban ha valaki vállalja, hogy 65 éves koráig dolgozik, akkor gyakorlatilag a születésnapján elveszíti ezt a jogállását, és semmilyen pénzre nem tarthat igényt.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az orvosok rendkívül elöregedettek, és az emberek munkából való kiesése a betegellátásban zavarokat okozhat. Köztudott, hogy már így is orvoshiány van, ezt a szakminisztérium adatai is megerősítik.