Változó csatorna- és szemétdíjak 2005-ben
Elektronikus hulladékokra kiterjedő és visszaváltható csomagolásokat ösztönző termékdíj-rendszer, igazságosabb víz-, csatorna- és szemétdíj-elszámolás, valamint zajtérkép-készítési kötelezettség jár együtt azokkal a környezetvédelmi jogszabályokkal, amelyek január elsején lépnek hatályba.
Szombaton, vagyis 2005. január 1-től egy környezetvédelmi szabályozást érintő törvény, öt kormányrendelet és hat miniszteri rendelet, illetve szabálymódosítás válik hatályossá - mondta Erdey György, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium helyettes államtitkára. "A jogszabályok közül négy érdemi jellegű, a többi csupán technikai változtatás" - mondta a helyettes államtitkár. Módosul a termékdíjakról szóló törvény és az azzal kapcsolatos kormányrendelet, ennek alapján a hulladékgazdálkodási jogszabály kiterjed az elektromos és elektronikus termékekre, a visszaváltható üvegek pedig a jelenleginél nagyobb arányban jelenhetnek meg a piacon.
Az eddig csomagolóanyagokra, gumiabroncsokra, hűtőberendezésekre, hígítókra és oldószerekre, üzemanyag és egyéb kőolaj-termékekre, akkumulátorokra, valamint reklámhordozó papírokra vonatkozó termékdíj-rendszer a gyártók és importőrök hulladékokká vált termékeinek kezelését szolgálja az általuk befizetett díjakból. A január elsejei módosítással a hígítók és oldószerek kikerülnek a rendszerből, s ezentúl a gyártók és az importőrök maguk gondoskodnak a visszagyűjtési és hasznosítási arányok teljesüléséről.
A termékdíj-törvénnyel összefüggő kormányrendelet-módosítás révén január elsején megjelenik az italcsomagolásokra és reklámszatyrokra kivetett darabalapú termékdíj. A szabályozásban szereplő díjtételek várhatóan ösztönzik az italospalackok és dobozok újratöltését, valamint a műanyag zacskók használatának minimalizálását. A palack és dobozos termékek kibocsátói 2004-hez képest 2005-ben nem forgalmazhatnak kevesebb eldobható terméket, különben a teljesítés hiányának arányában további díjtételeket kötelesek fizetni.
Kormányrendelet-módosítással válik igazságosabbá januártól a víz- és csatornadíj-fizetés eddigi gyakorlata. Kéttényezős elszámolási rendszert vezetnek be az állami tulajdonú öt víziközmű-szolgáltató társaság 355 településen. Az önkormányzati tulajdonú cégek nagy részénél egyébként már eddig is működött a kéttényezős elszámolási rendszer. Az állami tulajdonú szolgáltatók területén élő egymillió lakos számára január elsején a telefonszámlázási-rendszerhez hasonló elszámolási struktúra valósul meg, amely rendelkezésre állási alapdíjat és a fogyasztott mennyiség után fizetendő vízdíjat határoz meg. Ez lehetővé teszi azt, hogy az idényfogyasztók arányosan vegyék ki részüket a víz-közművek fenntartási költségeiből. Eddig az egytényezős, vagyis csak a tényleges fogyasztás alapján felszámított víz- és csatornadíjak esetében az idényfogyasztókra eső egész éves hálózat-fenntartási költséget is a települések állandó lakosai fizették meg. Az új rendszer főként a Balatonnál élőknek jelent majd könnyebbséget.
A szennyvízszállítás díjazása is igazságosabbá válik 2005. január elsején. Egységesül a szippantással, illetve a csatornahálózaton keresztül elszállított szennyvíz díja. Eddig a rendszer úgy működött, hogy csak a csatornahálózatra kötött háztartások fizettek csatornadíjat a felhasznált vízmennyiség után, szombattól a szennyvízszippantást is a felhasznált vízmennyiség után kell fizetni.
További változás, hogy a háztartási szilárd hulladékot januártól nem csak a 120 literes kukák alapján számolják el, hanem lehetőség nyílik 60 literes kukák után is fizetni. Ezzel főként a kevés szemetet kidobó nyugdíjasok számára válik igazságosabbá a rendszer. Miniszteri rendelet jelenik meg január elsején a zajtérképekre vonatkozóan. A jogszabály a szennyezettség mértékét bemutató
részletes digitális térképek készítéséhez alkalmazott számítási és vizsgálati módszereket ismerteti. Az EU az önkormányzatok számára legkésőbb 2012-ig előírja zajtérképek elkészítését.