2004. december. 07. 16:33 MTI Utolsó frissítés: 2004. december. 08. 11:00 Itthon

Keresik a hegyeshalmi daganatok okát

A tisztiorvosi szolgálat kedden megkezdte annak vizsgálatát, hogy lehet-e összefüggés a csernobili katasztrófa idején Ukrajnából Ausztriába tartó vonatok mosása és a Hegyeshalomban előfordult daganatos megbetegedések között.

Tizennyolc évre visszamenőleg áttekintik a szakemberek a daganatos megbetegedésben szenvedő és a daganatos betegségben meghalt hegyeshalmiak dokumentumait - mondta Ritoók Emese, az Országos Tisztiorvosi Hivatal szóvivője.
   
Közölte: "Vizsgálják a daganatos megbetegedések gyakoriságát, elemzik, hogy növekedett-e az előfordulásuk a korábbi hegyeshalmi, illetve országos átlaghoz képest".
   
Csoportosítják a megbetegedéseket típus szerint is, mivel a sugárzás elsősorban a vérképző szerveket és a pajzsmirigyet támadja - fűzte hozzá Ritoók Emese.
   
A szóvivő közölte: a vizsgálatot az országos tiszti főorvos rendelte el. A munkát az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Győr-Moson-Sopron megyei szervezete az onkológus szakfőorvossal közösen végzi el.
   
A megyei lap a helyiek elmondása alapján több cikket írt arról, hogy 18 évvel ezelőtt a csernobili erőműrobbanást követően az Ukrajnából Ausztria felé tartó vonatokat Hegyeshalomban mosták le. A vagonmosók közül már senki nem él, s a helyi orvos szerint az 1990-es évek elején az átlagosnál több daganatos megbetegedés fordult elő a településen.
   
A talajminta-elemzések azt igazolták, hogy nincs káros sugárzás Hegyeshalomban a vasúti sínek környékén. Gáli Péter, a település jegyzője szerint a falubelieket éppen a sajtócikkek, tv-riportok nyomán foglalkoztatja az ügy, de pánikhangulat nincs Hegyeshalomban.
 
"Félő, hogy a napok óta tartó sajtóhírverés hatására azok a vállalkozók, akik Hegyeshalmot szemelték ki befektetésük helyszínéül, esetleg meggondolják magukat, s kérdés az is, hogy milyen hatása lesz az ügynek a telekárakra, az ingatlanárakra" - tette hozzá a jegyző.
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.