2004. december. 02. 14:17 eurohirek.hu Utolsó frissítés: 2004. december. 02. 14:20 Itthon

Tovább élhetünk az EU-csatlakozás miatt?

Egy friss jelentés szerint az EU-csatlakozási folyamat megnövelte a várható élettartamot a frissen csatlakozott országokban.

A jelentés szerint 10 év alatt (1991 és 2001 között) jelentősen megnőtt a várható élettartam az akkor tagjelölt országokban. A változás az egészségügyi ellátás minőségének javítása, a gyógyszerekkel való jobb ellátottság miatt következett be, javult a kórházi kezelés színvonala is, a gyógyítható és a megelőzhető betegségek esetében egyaránt.

Szakértők szerint azonban az egészségügy reformját folytatni kell. Magyarországon a javulás ellenére - 2001-es adatok szerint - egy férfi várhatóan élettartama még mindig nyolc évvel rövidebb, mint a 15-ös EU átlag, és kilenc évvel kevesebb, mint Svédországban.

Egyöntetű álláspont szerint az EU-nak sokkal több pénzt kellene fordítania az egyes országok egészségügyi ellátásának fejlesztésére, akár a strukturális alapokon, vagy az európai befektetési bankon keresztül.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.