2004. november. 18. 11:36 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Levendel: a magyaroknak információ nélkül kell szavazniuk

A kettős állampolgárságról szóló népszavazás résztvevőinek anélkül kell igennel vagy nemmel dönteniük, hogy ismernék a probléma következményeit - mondta Levendel Ádám, a Szonda Ipsos Média-, Vélemény- és Piackutató Intézet elnök-vezérigazgatója.

Az Erdélyi Riport legújabb száma szerint Levendelnek az a véleménye, hogy akármi lesz is az eredmény, az adott válasz eleve hibás lesz. A nagyváradi hetilapnak adott interjújában Levendel közölte: intézete nem végzett előzetes közvélemény-kutatást a népszavazásra vonatkozóan. "Annyit megkockáztathatok, hogy kétesélyes a referendum, de hajlok az 'igen' minimális győzelmére" - mondta.



Szerinte a legnagyobb gond az, hogy a kérdésfeltevés mögül hiányzik a tartalom. A népszavazás résztvevőinek anélkül kell igennel vagy nemmel dönteniük, hogy ismernék: a problémának milyen vonzatai, következményei vannak. "A hamissággal szemben a semmi nem a legmegfelelőbb válasz. Akármi lesz az eredmény, az adott válasz nem jó" - állapítja meg Levendel, hozzáfűzve: pártállástól függetlenül nem alakult ki igazi szolidaritás a határon túli magyarokkal.



Hiányzik a reális és racionális nemzetstratégia - mondja az intézeti vezető, emlékeztetve arra, hogy az elmúlt másfél évtizedben egyetlen magyar kormányzat se figyelt fel igazán a határokon túli privatizációban, a földek visszaadásában rejlő lehetőségekre, nem úgy, mint az olaszok, akik maximálisan éltek a környező országokban kínálkozó adottságokkal.



A magyarországi pártok egyrészt még mindig a hetvenes évek nyelvét használják, másrészt még az egységes nemzetstratégiára vonatkozó közös nyelv is hiányzik, ki-ki a maga "pártzsargonjában" fogalmazza meg az alapvetőnek tűnő dolgokat - mondta interjújában Levendel Ádám. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 23. 14:43

Orbán Viktor vagy Magyar Péter tehet a bombariadókról? Mindkét oldalnak rögtön lett válasza, csak Gulyás Gergelynek nem szóltak

Egy óra sem telt el az első bombariadók óta, és a kormánypárti nyilvánosságban már elkezdték Magyar Péter felelősségét firtatni. Nem sokkal később beszállt a keretezésbe Magyar is, aztán Gulyás Gergely is elmondta a véleményét, amivel nemcsak Magyarral, de Orbán Balázzsal is szembement. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a bombariadó-sorozat őket igazolja, míg az ellenzéki nyilvánosságban többen a kormányt sejtetik a fenyegetések mögött. A valóságban nem tudunk semmi biztosat arról, ki küldte az e-maileket.