2004. november. 05. 15:10 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Kilencmilliárdan leszünk 2300-ban

A föld lakossága 2050-re eléri majd a 9,22 milliárdot és azután valamelyest megint csökkenni fog, majd 2300 körül 9 milliárdnál stabilizálódik, s a mostani ismeretek szerint nem irtja ki az emberiséget a túlnépesedés – derül ki az ENSZ New Yorkban közzétett demográfiai jelentéséből.

A tanulmány szerint a termékenységi ráta a fejlődő országokban is asszonyonként két gyermekre esik vissza, hogy azután ismét valamelyest növekedjék. A gyerekek számának csökkenése visszafordíthatatlan történelmi trend - mondta ezzel kapcsolatban a jelentés egyik szerzője.



A tanulmány azonban számos olyan változóra támaszkodik, amelyeknek megjelenése nehezen jósolható meg előre. Amennyiben például a termékenységi ráta asszonyonként 1,85 gyermeknél stabilizálódna, a világ népessége 2,3 milliárdra zuhanna vissza. Ha viszont 2,35-re emelkedik ez a ráta, akkor 36,4 milliárdra nő az emberiség létszáma. A tanulmány abból indul ki, hogy 2010-ig lassul az AIDS terjedése, és hogy végül találnak gyógyszert erre a betegségre. Azt viszont nem vették számításba, hogy felbukkanhat egy újabb halálos járvány.



Azt senki nem képes megmondani, hogy 2050 után miként alakul a népességi trend – figyelmeztetett a jelentés. Száz évre vagy annál is hosszabb időre vonatkozó demográfiai becslések alig valamivel megbízhatóbbak a találgatásoknál - ismerték be szakértők.



A tanulmány azt is feltételezi, hogy 2300-ra 95 évre emelkedik az várható átlagos életkor.



Az ENSZ-jelentés végül az elmúlt évekhez képest alapvető változást tükröz a várható népesség-növekedés trendjének felrajzolásában: már nem abból indul ki, hogy az emberiség önmagát irtja ki a túlnépesedéssel, hanem abból, hogy az eddiginél jobban terjed majd a családtervezés a szegény országokban is, és kisebbek lesznek a családok.

(MTI)
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.