2004. november. 04. 10:40 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Somogyi: megvártuk az elnökválasztást az iraki kivonulás hírével

Az iraki kivonulásra vonatkozó bejelentés időzítését az az amerikai kérés is indokolta, hogy a döntéssel még közvetve se avatkozzunk be az amerikai elnökválasztásba - mondta Somogyi Ferenc külügyminiszter, aki szerint a magyar-amerikai viszony pozitív irányba változhat majd.

A magyarok iraki kivonulásának hírét az amerikai sajtó egy része negatívan fogadta, sugallva, hogy azt George Bush újraválasztása idézte elő – közölte a Magyar Televízió Szerda Este című műsorában a külügyi tárca vezetője, a lapok feltételezését azonban cáfolta. A valóság az, hogy még nem volt végeredménye az amerikai elnökválasztásnak, amikor a döntés megszületett és amikor ő erről a budapesti nagyköveteket már előzetesen tájékoztatta – mondta Somogyi Ferenc, hozzátéve: a nagyköveti tájékoztatón amerikai részről megköszönték a döntés bejelentésének kivárását, és hasonlóan pozitív megnyilatkozások érkeztek az amerikai külügyminisztériumtól, nemzetbiztonsági tanácstól is.



Somogyi hangsúlyozta, hogy "szuverén magyar döntés" született, amelynél a kormány figyelembe vette az iraki kormány kérését, a kialakult helyzetet és a kötelezettségvállalást, az Irakban a közeljövőben tervezett újabb fejleményeket, valamint a szövetségesek, az Egyesült Államok és elsősorban a lengyel parancsnokság alatt működő többi ország véleményét és "végső soron a magyar érdekeket is". A külügyminiszter nagyon sajnálni fogja, ha az Országgyűlés nem szavazza meg a szükséges kétharmados többséggel az iraki misszió március 31-ig történő meghosszabbítást, ez szerinte rossz üzenet lenne a világnak.



Az amerikai elnökválasztás eredményét kommentálva kijelentette: meggyőződése, hogy ha a magyar-amerikai viszonyban változás lesz, az csak pozitív irányú lehet, hiszen kedvező tapasztalat, hogy Amerika az egyik olyan jelentős ország, ahol a kapcsolatok fejlődése Magyarországgal nem függ a mindenkori elnök pártállásától. Somogyi arra számít arra, hogy a választások nyomán oldódnak a feszültségek a transzatlanti kapcsolatokban. - A tapasztalatok azt mutatják, hogy a második elnöki turnus általában konszolidáltabb, mérsékeltebb, "józanabb" politikára ad lehetőséget a mindenkori amerikai elnöknek, és én azt várom, hogy mind az újjáválasztott Bush, mind az európai partnerek megteszik a szükséges lépéseket, amelyek belátható időn belül a transzatlanti kapcsolatok normalizálását és együttműködési alapokra helyezését eredményezik - mondta.



Somogyi megítélése szerint a Magyarországgal szembeni amerikai vízummentesség ügyében sincs különösebb jelentősége annak, hogy melyik jelölt győzött a választáson. Az amerikai fél folyamatosan dolgozik azon, hogy a magyar érdekeket is figyelembe vevő, de az amerikai rendszert sem sértő megoldást dolgozzon ki - jelentette ki.



Megerősítette, hogy továbbra is Kovács László a magyar kormány hivatalos jelöltje az európai biztosi posztra, de Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke illetékes dönteni a tárcák elosztásáról. - Formailag a legegyszerűbb megoldásnak tűnhet az a szerdán felröppent hír, miszerint Kovács kapná meg a korábbi lett jelölt visszalépése nyomán megüresedett adó- és vámügyi tárcát, ugyanakkor tartalmát tekintve nem igazán kézen fekvő ez a portfóliócsere, hiszen - mint mondta - az új lett jelölt komoly pénzügyi háttérrel rendelkezik, és neki jobban állna az adó- és vámügy. Somogyi azt mondta, a magyar kormányt nem kérdezték meg, hogy mit szólna az esetleges portfóliócseréhez.



(MTI)
Hirdetés
hvg360 Keresztes Imre 2024. november. 29. 16:30

Kiejtheti a diplomáciai körforgásból Netanjahut a hágai elfogatóparancs, hiába ítélte el azt az USA és sok más ország

A Benjamin Netanjahu kormányfő elleni jogi fenyegetettség korlátok közé szorítja Izraelt. Még akkor is, ha az ICC által háborús bűnök miatt kiadott letartóztatási parancsot több állam – köztük Magyarország – elítélte. Közben odahaza korrupciós ügyének újabb felvonásával szembesül az izraeli miniszterelnök.