2004. október. 20. 13:50 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Beszélgetés dr. Szegedi Zoltánnal*, a WeSt MBA program igazgatójával (x)

A Szent István Egyetem és az amerikai Webster University közötti megállapodást 2004. október 12-én írta alá Dr. Neil George, a Webster University elnökhelyettese, valamint Dr. Molnár József, a Szent István Egyetem rektora, az Amerikai Egyesült Államok jelenlegi magyarországi nagykövete - George Herbert Walker - jelenlétében, a nagyköveti rezidencián.

A megállapodás értelmében 2005 februárjától Magyarországon is megszerezhető az amerikai és európai uniós akkreditációval rendelkező, egyetemi fokozatú Webster MBA diploma. A magyarországi program – a két egyetem kezdőbetűjének összerakásából – WeSt MBA néven kerül meghirdetésre.



Az MBA az üzletvezetés legrangosabb fokozata. A gazdasági élet vezetői pozícióiban egyre nagyobb előszeretettel alkalmaznak ilyen diplomával rendelkező szakembereket. A Szent István Egyetem ezzel a programmal kiteljesíti közgazdasági és gazdálkodási képzési rendszerét, és ezáltal olyan ismeretekkel és képességekkel ruházza fel a programon résztvevőket, melyek a mai modern, globalizált üzleti életben nélkülözhetetlenek.



- Hogyan választották ki partnerünket?



– (SZ. Z.) Az MBA képzés előkészítése több évig zajlott. Én 2001-ben jöttem Gödöllőre, amikor már több tárgyalást folytatott erről dr. Molnár József rektor úr, még mint a Gazdálkodás- és Társadalomtudományi Kar dékánja. Ő és dr. Villányi László úr, jelenlegi dékán is szívén viseli ezt az ügyet. Külföldi egyetemek programjainak megtekintése után választottuk ki a Webster Universityt. A két egyetem közötti megállapodás legfőbb támogatója George Herbert Walker úr, az Egyesült Államok jelenlegi magyarországi nagykövete, aki 1974–ben a Webster University igazgatója, 1987 és 1992 között az egyetem igazgatótanácsának elnöke volt. Jelenleg pedig a Webster University Üzleti Iskolájának „örökös” tanácsadója.



- Kérem, mondjon pár szót a Webster University-ről!



- (SZ. Z.) A Webster University-t 1915-ben St. Louis-ban (Missouri állam) alapították, s jelenleg a világ több mint 80 helyszínén szervez - franchaise-rendszerben - alap- és másoddiplomás programokat, közöttük MBA programokat. Az MBA programot kínáló amerikai iskolák mezőnyében a felső ötödben helyezkedik el. Volt hallgatóinak létszáma mára már több mint 100 ezer főt számlál. MBA programját a világ számos országában, köztük Angliában, Svájcban, Ausztriában, Hollandiában, Szlovákiában, Thaiföldön és Kínában is oktatják. Az amerikai egyetem 15 éve működtet egy fakultást Bécsben, ahol az alapképzésein túl már 1989-től az MBA képzésein is részt vettek magyar hallgatók.



– Kérem, mutassa be a WeSt MBA programot!



– (SZ.Z.) A WeSt MBA programja az üzleti élet széles területét átfogó legfrissebb elméleti és gyakorlati ismereteket kínálja mindazoknak, akik munkájuk mellett szeretnének nemzetközileg is elismert diplomát szerezni. A 42 kredites program, 2 év alatt 14 tárgyat ölel fel. Kiemelt szerepet kap az alapozó tárgyak mellett a funkcionális területekhez tartozó elméleti és gyakorlati tárgyak oktatása, valamint a vezetői kompetenciák fejlesztése. A kis létszámú (max. 20 fős) program egyik legfontosabb célkitűzése, hogy a hallgatók a program során elsajátított tudást képesek legyenek saját munkájukban azonnal hasznosítani és a legújabb ismeretekkel a saját vállalati környezetüket a nemzetközi trendeknek megfelelően alakítani. A Webster University nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a világ számos országában begyűjtött hallgatói vélemények alapján, a piaci igényekhez igazodva, mindig a legújabb ismereteket, a legkorszerűbb oktatási módszerekkel ötvözve kínálja hallgatóinak.



A program 2005 februárjától indul, és az oktatásra kéthetente péntek délután és szombaton kerül sor az egyetem gödöllői épületében. Ezzel az oktatási ütemezéssel lehetősége van a résztvevőknek, hogy munka mellett szerezzék meg - külön-külön - a Webster University MBA és a Szent István egyetem szakosított diplomáját.



A tanári kar gerincét a Webster University, valamint a hazai egyetemek neves vezető professzorai alkotják, akik mellett rendszeresen részt vesznek majd nemzetközileg ismert vendégelőadók, gyakorlati szakemberek is.



– Kik jelentkezhetnek a WeSt MBA képzésre?



– (SZ. Z.) A program résztvevői lehetnek mindazok, akik egyetemi vagy főiskolai végzettséggel és legalább 2 éves szakmai gyakorlattal rendelkeznek. Mivel a program nyelve az angol, ezért a nem angol anyanyelvű hallgatók számára a felvétel feltétele a sikeres TOEFL nyelvvizsga, valamint a GMAT vizsga.

Jelentkezési határidő: 2004. december 10.



- Lesz-e valamilyen specialitása a gödöllői programnak?



- (SZ. Z.) Kezdetként általános MBA képzést indítunk, szeretnénk megismerni a piacot, s azután szakosodhatunk. Arra törekszünk, hogy egyetemünk minél több oktatóját bevonjuk a munkába. Szerencsés, hogy ez az igazi amerikai program egy, az amerikaiakhoz hasonló stílusú egyetemi környezetben indulhat. Gödöllő kiváló környezetet nyújt az ilyen kiscsoportos munkához.



– A kis létszámú évfolyamok miatt évente kétszer – februárban és augusztus végén – indítjuk a programot, melynek során a második és harmadik szemeszterben lehetőség van az évfolyamokat egy-egy tantárgy erejéig összevonni, s így még szélesebb körben ismerhetik meg egymást a különböző évfolyamok hallgatói.



– Amint arról már korábban beszéltem, a Webster MBA programját kb. 80 helyen oktatják szerte a világban. Ezáltal lehetőség nyílik arra is, hogy hallgatóink behallgassanak más országokban zajló programokba, mely még tágabb rálátást biztosít a különböző témakörökre, s szerezhetnek tapasztalati tudást s ezzel talán életreszóló barátságokat.



További információk:

Bodnár Hajnalka MBA-programmanager

bodnar.hajnalka@gtk.szie.hu

Tel: 36 30 328 21 20

www.szie.hu/mba



(Az interjút Balázs Gusztáv, a Szent István Egyetem újságírója készítette)



[*] A SZIE címzetes egyetemi tanára több nemzetközi program irányítójaként és résztvevőjeként vállalt szerepet a rendszerváltás utáni közgazdasági felsőoktatás reformjában. Az üzleti tudományok keretében logisztikai, külgazdaságtani és közlekedéstudományokhoz kapcsolódó tantárgyakat oktat.



(x)
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.