2004. október. 12. 15:39 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Zárva tart a nyilas évfordulón a Terror Háza

Pénteken, az egykori nyilas hatalomátvétel 60. évfordulójának napján zárva tart a budapesti Terror Háza Múzeum; Schmidt Mária főigazgató azzal indokolta a döntést: az intézmény az áldozatoknak állít emléket, nem akarják, hogy ott "randalírozzanak".

"Azért zárjuk be a múzeumot, mert nem akarjuk, hogy itt randalírozzanak azok, akik ezzel szeretnének feltűnni" - mondta az intézmény vezetője az évforduló alkalmából az épület elé tervezett demonstrációra utalva. A magát hungaristának valló Magyar Jövő Csoport vezetőjére utalva Schmidt Mária közölte: nagyon szomorú amiatt, hogy "egy hölgynek az exhibicionista magatartása" tematizálja a politikai közbeszédet már hetek óta Magyarországon.



Mint név említése nélkül jelezte, a televízió híradójában látta, hogy az intézmény előtti rendzavarásáért tíznapos elzárásra ítélt hölgy (Bácsfi Diána) a bíróság előtt azt nyilatkozta: fotót akart magáról a ház előtt. A főigazgató kiemelte: elképesztőnek tartja, "hogy ehhez a politikai szereplők, az ország kormánya és a kormányzó pártjai asszisztálnak". "Ami a nyilasok tevékenységét illeti, ez a tudományra tartozik" - jelentette ki, hozzátéve, hogy a 60. évforduló kapcsán tudományos konferenciát rendeznek.



Schmidt Mária közölte: még ha van is egy vagy két exhibicionista, labilis idegrendszerű fiatal, akik "ezeket az ósdi és a történelem szemétdombjára kívánkozó eszméket akarják feltűnési viszketegségből feleleveníteni", ő azt gondolja, hogy ez a magyar társadalmat nem fogja semmiféle formában sem megfélemlíteni, sem különösebben befolyásolni.



"Szerintem nekünk az a feladatunk, hogy a tudomány eszközeivel elmondjuk, feltárjuk és az érdeklődőknek rámutassunk arra, hogy mit hozott Magyarországnak ez a nyilas korszak, milyen bűnöket követtek el, milyen volt az ideológiájuk, milyen szörnyű emlékei fűződnek a magyar társadalomnak ehhez az időszakhoz" - mondta a Terror Háza Múzeum főigazgatója. (MTI)
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.