2004. szeptember. 27. 16:02 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Kaisernak „szimpatikus” volt a móri bank

Megkezdődött a móri bankrablás büntetőpere hétfőn a Fővárosi Bíróságon, Kaiser Ede és Hajdú László vádlottak a két éve tartó eljárás során most először tettek érdemi vallomást, melyben több vádbeli súlyos bűncselekményt beismertek, de a nyolc halálos áldozatot követelő véres cselekményt tagadják.

Szigorú biztonsági intézkedések közepette kezdődött meg a büntetőper, a két előzetes letartóztatásban lévő vádlottat rendőrök sorfala kísérte a Fővárosi Bíróság legnagyobb tárgyalótermébe. Kaiser Ede és Hajdú László rezzenéstelen arccal hallgatta a vádirat felolvasását, melynek során az ügyész hosszú perceken át aprólékosan ismertette a 2002. május 9-i mészárlás részleteit.



A vád szerint Kaiser Ede a móri bankfiók ajtajából figyelt kifelé és technikai okokra hivatkozva elküldte a bankrablás ideje alatt érkező ügyfeleket, eközben pedig az eljárás során ismeretlenül maradt társa Scorpio típusú hangtompítós géppisztolyával végigjárta a helyiségeket és közvetlen közelről fejre, felső testre leadott lövésekkel kivégezte áldozatait. A bankrablók összesen 7,3 millió forintot zsákmányoltak.



Az ügyészség Kaiser Edét tettesként vádolja nyereségvágyból, több emberen elkövetett emberöléssel, míg Hajdú Lászlót, aki a vád szerint fegyvereket szerzett a bűncselekményhez, a móri bűntény kapcsán bűnsegédi magatartással.



Most először nyilatkoztak



A két vádlott 2002 júliusi elfogása óta nem tett részletes érdemi vallomást, csupán egyszer beszéltek arról, milyen alibit tudnak igazolni a móri bűncselekmény idejére. A büntetőper első tárgyalásán azonban a két vádlott rászánta magát a vallomástételre. Kaiser és Hajdú is átadott egy-egy rövid írásbeli, egymáshoz nagyon hasonló tartalmú nyilatkozatot a bírónak, melyek szerint gyakorlatilag elismerik mindegyik vádiratban terhükre rótt bűncselekményt, köztük több fegyveres rablást, súlyos testi sértést, illetve lőfegyverrel visszaélést, csak a móri vérengzést nem.



Kaiser és Hajdú beadványában egyes vádpontoknál kisebb mértékben enyhíteni próbálta felelősségét, illetve terhelően nyilatkozott Kiglics Attila harmadrendű vádlottról, aki viszont a nyomozás során Mórral kapcsolatban tett rájuk terhelő vallomást. A tárgyaláson Hajdú szóban semmit nem kívánt nyilatkozni. Kaiser azonban válaszolt a bíró kérdéseire.



Eszerint Kaiserben felvetődött a móri fiók, mint lehetséges célpont, mert "szimpatikus volt kívülről". De Kaiser állítása szerint csak kocsiból látta a fiókot, ugyanis 2000 őszén többször meglátogatta móri barátnőjét, aki a banktól mintegy száz méterre lakott.



Kaiser állította, hogy a móri bankrablás idején Csepelen volt. Épp az autójában ült, amikor Hajdú felhívta telefonon és elmondta, mit hallott a hírekben a móri bankrablásról. "Minket is megrázott, hogy ilyen aljas cselekményt követtek el" - jegyezte meg Kaiser.



"Ez volt a foglalkozásom"



Arra a bírói kérdésre, miért hívhatta fel a móri bankrablás kapcsán őt Hajdú, Kaiser annyit válaszolt: "talán mert ez volt a foglalkozásom, hasonló jellegű bűncselekményekkel foglalkoztam". A vádlott elmondta azt is, hogy az idő tájt kisebb bűncselekményekből fedezte megélhetését.



A hétfői tárgyaláson megkezdte a vallomástételt a harmadrendű, előzetes letartóztatásból korábban kiengedett vádlott, Kiglics Attila, akit két rablással vádolnak és Mórral kapcsolatban a nyomozás során terhelően nyilatkozott Kaiserre és Hajdúra. Kiglics Attila elmondta, hogy együtt követtek el több bűncselekményt és Kaiser felvetette mint lehetséges célpontot, a móri fiókot, melyet meg is figyelt.



A büntetőper kedden Kiglics Attila kihallgatásával folytatódik és a héten várhatóan sorra kerül a büntetőügy további hat, szabadlábon védekező vádlottja, akik rablási cselekmények, lőfegyverrel visszaélés, illetve okirat-hamisítás miatt állnak bíróság előtt, de Mór kapcsán nem vádolták meg őket.
Hirdetés