2004. szeptember. 22. 08:12 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Ismét kamatot emelt a Fed

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kedden a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal 1,75 százalékra emelte az irányadó kamatot, és arról számolt be, hogy a gazdaság kezd ismét magára találni egy lassulóbb periódus után és mérsékelten javultak a munkaerő piaci feltételek.

A Fed négy év után júniusban emelt először kamatot a gazdaság élénkülésére. A mostanihoz hasonlóan júniusban és augusztusban ugyancsak mérsékelt, 25 bázispontú kamatemelést hajtott végre.



A Fed kedvező inflációs várakozást fogalmazott meg: az energiaárak emelkedése ellenére az elmúlt hónapokban az infláció és az inflációs várakozás mérséklődött, ami kedvező a gazdaság alakulásának a jövője szempontjából.



Az egyhangúlag hozott keddi kamatemelés bejelentésekor úgy fogalmazott a FOMC, hogy a további kamatemelés a helyzettől függ, hozzátéve: az infláció várhatóan továbbra is alacsony marad, amiből szakértők arra következtetnek, hogy a Fed folytatja a lassú kamatemeléseket.



Az amerikai állampapírok elsődleges forgalmazói a keddi döntés után 84 százalékos esélyt látnak arra, hogy a Fed november 10-én ismét 25 bázispontú kamatemelésről dönt. A Fed legközelebb már csak a november 2-i amerikai elnökválasztások után ül össze ismét, hogy döntsön a kamatról. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.