2004. szeptember. 17. 14:47 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Magyarországra menekült a vajdasági Sötét család

A sajtó teljes kizárásával pénteken a kora délutáni órákban még tartott a Sötét család meghallgatása a bevándorlási hivatal szegedi kirendeltségén.

Mint ismeretes, szerdán ismeretlenek szerbül a "halál" szót firkálták fel piros festékkel annak a fiatalembernek a lakásajtajára, akit egy hónappal ezelőtt Szabadka központjában megvertek. Sötét Denisz a nacionalista indíttatású verések áldozatai közül elsőként vállalta a nyilvánosságot, beszámolva az őt ért támadásról. A családfő már aznap jelezte, Magyarországon kívánnak menedéket kérni.



Magyarországon az a külföldi állampolgár nyújthat be menekültkérelmet, aki hazájában vagy szokásos tartózkodási helyén vallása, politikai meggyőződése, nemzetisége vagy egyéb más miatt üldöztetésnek van kitéve - mondta Petrik Orbánné, a szervezet dél-alföldi regionális igazgatója. Az eljárásra 60 nap áll rendelkezésre a hivatalnak.



"Kollégáim Szegeden, a hivatal Dél-alföldi Regionális Igazgatóságán azt tudakolják a családtól, hogy valójában mit is szeretnének. Eddig nincs információm arról, hogy menedékjogot kértek volna" - mondta Daragó Réka, a hivatal munkatársa.



A napokban a zaklatásokat elszenvedett vajdasági család egyik tagja azt mondta, hogy elindulnak Magyarországra, ahol politikai menedékjogot kérnek. László, az édesapa, Szlavica, az édesanya, Denisz, a fiú, akit többször is megvertek már, és Klementina, a 13 éves kislány egy német rendszámú gépkocsival érkezett a határállomásra.





A Sötét családot Mádl Ferenc államfő is meglátogatta háromnapos, csütörtökön befejeződött szerbia-montenegrói látogatása során.

(MTI)
Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. május. 02. 13:30

A klímaváltozás buszán ülünk, féktávolságon belül van a fal, mindenki előtt van gáz- és fékpedál – ön épp melyiket nyomja?

A címben kissé átdolgozva idézett metaforát Zlinszky János biológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára hozta egy minapi beszélgetésen, amin Gelencsér András kémikussal és Ürge-Vorsatz Diána fizikussal beszélte át a klímaválság helyzetét. Szó esett a polikrízisről, a fogyasztás szent tehenéről, a zöld diktátorokról és a nemnövekedésről. Mit tehetnek a politikusok, a társadalom, az egyének és a kutatók? Sokféle kérdésre sokféle válasz jött a keresztény tanításból kiinduló biológustól, a borúlátó levegőkémikustól és az optimista fizikustól.