2004. augusztus. 31. 15:38 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Rákot okozhat a röntgenes szürővizsgálat

A daganatos elváltozások korai stádiumban való felismerésére született röntgengép olyan erős sugárzással terheli az emberi testet, mely nagyban növeli a rákos megbetegedés esélyét - figyelmeztetnek amerikai tudósok.

A komputeres tomográfia (CT) nagy felbontásban és nagy találati biztonsággal végzi a teljes test vizsgálatát, ám a hagyományos röntgenvizsgálatnál szokásos sugárzás mennyisége nagyobb. A CT nem egyezik meg a MRI (Magnetic Resonance Image) vizsgálati módszerével, itt ugyanis a test nincs kitéve sugárzásnak a vizsgálat ideje alatt.



David Brenner és kollégái a New York-i Columbia egyetemen végzett kutatásaikra támaszkodva arra az eredményre jutottak, hogy a teljes test-CT jelentős sugárdózissal terheli szervezetünket. Brunner szerint a teljes test tomográfia sugárterhelése megközelíti egy a Hirosimára vagy Nagaszakira dobott atombomba után a testet ért sugárzás mennyiségét, mely köztudomásúlag rákot okozhat. A kísérletben vizsgált atombomba támadást túlélt személyek alacsony sugárdózist kaptak.



Összehasonlítva a sugárdózis mennyiségét egy mellrákszűréssel, a teljes test tomográfia százszoros értéket mutat. Ezek szerint egy 45 éves embernél, aki CT szűrésen esik át, 0,08 százalék esélye van a rák kialakulásának, tehát 1200 emberből átlagosan egy daganatos megbetegedés történik. Ezzel ellentétben, ha egy 45 éves ember harminc éven át évente jár teljes CT vizsgálatra, akkor a daganat kialakulásának esélye 1,9 százalék, ötven emberből tehát egy kaphat rákos megbetegedést. A túlélés esélyei azoknál a veszélyeztetett személyeknél a legrosszabbak, akik családjában gyakoriak a daganatos megbetegedések.



(Reuters)
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.