2004. augusztus. 25. 22:31 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Gyurcsány: Kiss Péter kancelláriaminiszter lesz

Az MSZP kongresszusa szerdán úgy döntött, hogy a párt miniszterelnök-jelöltje Gyurcsány Ferenc leköszönő sportminiszter lesz. Helyszíni tudósítónk szerint Gyurcsány ígéretet tett a költségvetési egyensúly megőrzésére, és a négy százalékos növekedés megtartására. A hvg.hu-nak név nélkül nyilatkozó, magas rangú jogi szakértő szerint az előrehozott választások esélye nulla. Gyurcsány egy rádióinterjúban közölte: Kiss Pétert kívánja jelölni kancelláriaminiszterének, Kiss pedig Gyurcsány támogatására szólította a pártot.

Gyurcsány Ferenc kijelentette: szerda a megmérettetés napja volt; csütörtök nem a leszámolásé, hanem az együttműködésé lesz, amely a győzelem felé fog vinni.



A sportminiszter világosabb, következetesebb politikát szeretne, hogy lehessen látni, hová tart Magyarország. Szerinte az elmúlt két év tapasztalata az, hogy a kormány, a kormánypártok és a frakciók intenzívebb, mélyebb és szélesebb együttműködésére van szükség.



Helyszíni tudósítónk szerint Gyurcsány ígéretet tett a költségvetési egyensúly megőrzésére, és a négy százalékos növekedés megtartására. A miniszterelnök-jelölt kiszámíthatóságot, stabilitást ígért a külföldi befektetőknek.



A jelenlegi pénzügyminiszter sorsáról Gyurcsány csak közjogi felhatalmazás után hajlandó nyilatkozni, de korábbi megnyilvánulásaiban már többször kijelentette: hatalomra jutása esetén "hitet tesz" Draskovics Tibor mellett. A pénzügyi tárca vezetője a Reutersnak mindenesetre úgy nyilatkozott: készen áll az együttműködésre Gyurcsánnyal, amennyiben erre felkéri, és ha folytathatja a megkezdett gazdaságpolitikát.



Ami a szociálpolitikát illeti: Gyurcsány a pénzosztogatás helyett dinamizmust, a jelenlegi rendszer struktúrájának átalakítását ígéri.



A Klubrádiónak adott nyilatkozatában Gyurcsány közölte: leendő kormányában ugyanazt a szerepet szánja Kiss Péter kancelláriaminiszternek, mint amit azelőtt ígért neki, hogy az MSZP rendkívüli kongresszusának küldöttei miniszterelnök-jelöltté választották.



Kiss Péter szerint "a szocialista pártnak egy kiváló miniszterelnök-jelöltet választottunk közösen", majd hozzátette: "tessék mögé állni, én (ezt) teszem".



Nem valószínű az előrehozott választás



A hvg.hu-nak név nélkül nyilatkozó, magas rangú jogi szakértő szerint Gyurcsány miniszterelnökké választását még számos alkotmányjogi buktató nehezítheti, de az előrehozott választások esélye majdnem nulla.



Medgyessy elvben még a lemondásától számítva 30 napig miniszterelnök (nem ügyvezető, hanem teljes jogú), és Mádl csak ezt követően adhat megbízást a lehetséges jelöltnek.



Gyurcsánynak ezt követően 30 nap áll rendelkezésére a kormányalakításra, de amíg nincs kormány, 30 napig elvben még Medgyessy ügyvezető miniszterelnökként funkcionálhat.



E hosszas procedúrának elejét veheti a konstruktív bizalmatlansági indítvány előterjesztése szeptember 7-én , ami mégsem okafogyott, tekintettel arra, hogy Medgyessy pro forma még miniszterelnök. Forrásunk szerint az előrehozott választások esélye majdnem nulla, sok múlik azonban azon, hogy Mádl mennyire lesz rugalmas a jelenlegi helyzetben.



Holnap az MSZP és az SZDSZ koalíciós egyeztetést tart, majd Mádl Ferenc köztársasági elnökhöz mennek - értesült a hvg.hu helyszíni tudósítója. Kovács László pártelnök szerint a szocialista frakciónak támogatnia kell Gyurcsány kormányfővé választását. Társadalompolitikai változásnak kell bekövetkeznie az országban, de Kiss Péter és Gyurcsány legyőzhetetlen párost alkotnak majd - mondta Kovács a kongresszuson.
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.