Hírszerzés - Czukor nélkül
Alig kapott sajtóvisszhangot, hogy Medgyessy Péter a héten menesztette a hírszerzés főnökét, akinek a helyére a Nemzetbiztonsági Hivatal jelenlegi főigazgatóját javasolja. A kormányszóvivő homályos magyarázattal indokolta Medgyessy lépését, amely mögött a Fidesz politikai okokat sejt.
A kormányszóvivő a „megváltozott nemzetközi környezetből fakadó új biztonsági kihívásokra való felkészüléssel”, valamint az „európai uniós tagságunkból következő hazai és nemzetközi együttműködés erősítésével” indokolta Zsohár István jelölését. A Fidesz „szokatlannak” nevezte Medgyessy lépését, mondván: a szolgálatoknál nem szokás, hogy „minden érdemi indoklás nélkül” vezetőcseréket hajtsanak végre. Demeter Ervin, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának fideszes elnöke a hvg.hu-nak elmondta: szerinte Zsohár jelölése mögött az MSZP nemzetbiztonsági munkacsoportjának lobbizása állhat. A titkosszolgálatoknál évek óta folyamatos rivalizálás megy a „gyengébb képességű katonák” vezette katonai és a „jobb képességű” polgári titkosszolgálatok között, és az MSZP-n belül most megerősödhetett a Zsohár mögött álló katonai titkosszolgálati lobbi – véli a fideszes politikus, aki szerint a szocialista párton belül működő nemzetbiztonsági bizottságot is az ehhez a lobbihoz tartozó, egykoron szovjetbarát, ma már többségében nyugdíjas ex-titkosszolgák alkotják.
Az ellenzéki politikus nemcsak ideológiai alapokon neheztel az új kémfőnök-jelöltre. Meggyőződése, hogy Zsohár az NBH élén feltétel nélkül hajtja végre Tóth András, a szolgálatok irányítását felügyelő politikai államtitkár „közvetlen utasításait”. Szerinte Zsohár akadályozta, hogy a brókerügyet vizsgáló bizottság megkapja a K and H botrány során született több száz oldalas lehallgatási jegyzőkönyvet a nemzetbiztonságiaktól. (Az MSZP ezzel szemben úgy véli: a bizottság nem, csak Demeter kérte a jegyzőkönyvet a hivataltól; s az NBH minden tájékoztatást megadott a bizottságnak, amit az kért.)
Tóth Károly , a nemzetbiztonsági bizottságának szocialista alelnöke a hvg.hu nak kifejtette, nincs szó holmi MSZP-n belüli lobbizásról és Zsohár jelölése is szakmai döntésen alapul. A szolgálatoknál ugyanis felerősödött egy, a terrorizmus elleni harc során a nemzetközi együttműködésben jeleskedő munkacsoport, melyet az NBH-főigazgató vezetett, ezért kezdeményezik kinevezését az IH élére. Demeter vádjaira reagálva, miszerint Zsohárt lojalitása miatt nyomnák át a hírszerzéshez, Tóth kijelentette: 1994 óta tagja a nemzetbiztonsági bizottságnak és úgy véli, a szolgálatok vezetői a mindenkori kormányhoz lojálisak. Arra a kérdésünkre, hogy akkor miért váltogatják a szolgálatoknál kurzusonként a főigazgatókat, azt felelte: ez egy Magyarországon kialakult gyakorlat.
Demeter véleményének - miszerint a leváltás és kinevezés mögött a "szocialista párton belüli belharc" áll - az is ellentmond, hogy a mostanra beért változásokat sokan már márciusban sejteni vélték, amikoris a kormányfő látogatást tett a szolgálatoknál.
Ettől függetlenül legalábbis furcsa, hogy Czukor menesztését az új biztonsági kihívásokkal magyarázta a kormányszóvivő, eddig ugyanis szó sem volt arról, hogy akár az EU-csatlakozással, akár a madridi terrorakcióval bármi is változott volna ezen a területen. Sőt a Külügyminisztérium által márciusban elfogadott nemzeti biztonsági stratégia kidolgozásánál a külügyi tárca nagyban támaszkodott az Orbán-kormány által elfogadott stratégiára, így a dokumentumban foglaltak a minisztérium szerint sem jelentettek áttörést a magyar biztonságpolitikában. Bródi Gábor, a dokumentumot ismertető helyettes államtitkár néhány hónapja éppen azt ecsetelte, hogy még a madridi események miatt sem írták át a stratégiát, hiszen a terrorizmus amúgy is kiemelt helyen szerepel a szervezett bűnözés, az illegális migráció és a gazdasági instabilitás mellett.