2004. július. 16. 10:28 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Sikeresen hűtik a kínai gazdaságot

Hatásosnak bizonyultak a Kína gazdaságát visszafogó intézkedések, ugyanis az idei év első felében az ország gazdasága a vártnál alacsonyabb ütemben, 9,7 százalékkel bővült.

A kínai vezetőket aggodalommal töltötte el, hogy a túlságosan gyors ütemű bővülés felfűti az inflációt és pénzügyi gondokat okoz. Ezért szigorították a hitelfelvételi lehetőséget, és országszerte felülvizsgálták a fejlesztési projekteket.



A fogyasztói árak az év első felében 3,6 százalékkal álltak a 2003 év azonos időszakának szintje felett, júniusban viszont még 5 százalékkal növekedtek éves szinten, amiből egyesek arra következtetnek, hogy a kínai központi bank esetleg emelheti a kamatokat.



Tavaly a kínai gazdaság 9,1 százalékkal bővült, és ez az acéliparban, az építőiparban, a cementgyártásban feszültségeket, energiahiányt és szállítási gondokat okozott, magasabbra lökve az árakat. A hét elején közzétett egyéb adatok is lanyhulásra utalnak. A bankok hiteltevékenysége és a pénzellátás növekedési üteme is lassult.
Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. május. 02. 13:30

A klímaváltozás buszán ülünk, féktávolságon belül van a fal, mindenki előtt van gáz- és fékpedál – ön épp melyiket nyomja?

A címben kissé átdolgozva idézett metaforát Zlinszky János biológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára hozta egy minapi beszélgetésen, amin Gelencsér András kémikussal és Ürge-Vorsatz Diána fizikussal beszélte át a klímaválság helyzetét. Szó esett a polikrízisről, a fogyasztás szent tehenéről, a zöld diktátorokról és a nemnövekedésről. Mit tehetnek a politikusok, a társadalom, az egyének és a kutatók? Sokféle kérdésre sokféle válasz jött a keresztény tanításból kiinduló biológustól, a borúlátó levegőkémikustól és az optimista fizikustól.