2004. május. 26. 14:46 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Amnesty: Magyarországon még mindig diszkriminálják a romákat

Az Amnesty International (AI) szerint Magyarországon különösen a rendőrségnél erős a cigányokkal szembeni előítélet, valamint gyakran megsértik a menedékkérők és az elmeszociális otthonokban élők emberi jogait is. Az ORFK szóvivője szerint a rendőrségen nem nagyobb az előítélet, mint a társadalomban.

Az Amnesty International 2004. évi jelentése szerint az előző évekhez hasonlóan, 2003-ban is aggályok merültek fel amiatt, hogy a rendőrség gyakran bánt durván a romákkal. Annak ellenére, hogy a kormányzat főként az oktatás terén fellépett a diszkrimináció ellen, a romák továbbra is előítéletekkel szembesülnek az élet minden területén, például az egészségügyi ellátásban, a munkavállalás során és a lakáskérdésekben - áll a jelentésben.



„Úristen, ennyien vannak”



Fodor Márk, az AI magyarországi vezetője szerdán elmondta: a jelentés a romák diszkriminációjával kapcsolatban nemcsak Magyarországot, hanem még 13 európai országot, köztük például Szlovákiát emelte ki. A jelentés példaként említi az egri kórházat, ahol a Roma Sajtóközpont híradása szerint külön kórteremben helyezték el a várandós roma asszonyokat. Továbbá a beszámoló hivatkozik arra is, hogy októberben a Pest megyei Piliscsaba később felfüggesztett aljegyzője az ott élő romák számával kapcsolatban tanúk szerint állítólag azt mondta: "Úristen, ennyien vannak, kár, hogy Hitler nem velük kezdte".



Fodor hangsúlyozta, a jelentés szerint a rendőröknél továbbra is erős maradt a romaellenes előítélet, ugyanakkor a romákat megalázó bánásmód miatt a gyanúsított rendőrtisztek ellen ritkán sikeres a vádemelés, és azok, akiket elítéltek, rendkívül enyhe büntetésben részesültek. A jelentés példaként említ egy valkói esetet, ahol 2003 júniusában egy roma férfit igazoltatása után a rendőrök bántalmaztak, s ezt követően a feldühödött helyi romák egy csoportja kapákkal, kaszákkal támadt a rendőrökre. Ebben az ügyben az Amnesty a legfőbb ügyészt is megkereste, annak érdekében, hogy megfelelő módon vizsgálják ki az esetet.



Jellegzetesen sötét bőrűek



Az Amnesty beszámolója hivatkozik továbbá arra is, hogy az Országos Rendőr-főkapitányság internetes oldalán is közzétett körözésekben néhány gyanúsítottról azt írják, hogy "romákhoz hasonlóan beszélnek, ami jele annak, hogy iskolázatlan emberek", másokról pedig azt, hogy "roma kinézetűek, jellegzetesen sötét bőrűek".



Az Amnesty azt is aggályosnak találta, hogy sok magyar elmeszociális otthonban előfordul, hogy a szellemi fogyatékkal élőket rácsos ágyban tartják, annak ellenére, hogy a szakemberek szerint a megalázó, embertelen módszer jogsértő és szakmailag is elfogadhatatlan, ezért sérti a nemzetközi emberi jogi törvényeket éppúgy, mint a gondozás szakmai elveit.



A rendőrség cáfolja, hogy romaellenes lenne



A rendőrségen semmivel nem nagyobb az előítélet, mint a társadalomban - jelentette ki az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője. Garamvölgyi László elmondta: a rendőrségen nincs nyilvántartás az elkövetők roma voltáról, mint ahogyan arról sem, hogy mennyi roma származású rendőr szolgál a testületben. Az AI által kifogásolt rendőrségi honlappal kapcsolatban elmondta: valóban volt ilyen a rendőrségi honlapon egy két évvel ezelőtti körözésben, de ombudsmani megkeresésre már régebben levették. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.