2004. április. 22. 13:37 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Kormánypárti egyeztetés a kisebb parlamentről

A két kormánypárt frakcióvezetője megkezdte az egyeztetést a kisebb parlamentről. Bármilyen esetleges változás a választási törvényt is érinti.

"Örömmel nyugtáztam, hogy a szocialista párt és a Szabad Demokraták Szövetsége elkezdte a tárgyalást a kisebb parlament témájában" - mondta a megbeszélésen egy ideig szintén részt vevő Medgyessy Péter kormányfő, aki február 16-ai beszédében 250 fős törvényhozásra tett javaslatot.



Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője közölte: számos ponton egyetértenek a szocialista frakcióval, azonban vannak véleménykülönbségek, például azt illetően, egy- vagy kétfordulós legyen-e a választás. A szabad demokraták javaslatának lényege, hogy 250 fős legyen a parlament; az egyéni választókörzetek száma 152-re csökkenne a jelenlegi 176-ról, és eltörölnék a listás szavazást. "A választópolgár egyéni képviselőjelöltekre szavaz, a választás kétfordulós, (...) a vesztes szavazatok nem vesznek el, hanem fölmennek a kompenzációs listára, ennek következményeként a rendszer arányosabbá válik a jelenleginél" - tette hozzá. A jelöltet állító pártok egyéni jelöltjeire adott szavazatokat összesítve és elosztva az összes leadott szavazat számával, az nyerhet a kompenzációs listán mandátumot, aki az ötszázalékos küszöböt át tudta lépni.



Lendvai Ildikó, a szocialista frakció vezetője és Wiener György, az alkotmányügyi bizottság MSZP-s tagja elmondta, 2004 végéig "közös akarattal" el kellene fogadni a választási törvény módosítását annak érdekében, hogy a 2006-os választást új rendszer szerint lehessen lebonyolítani. Az MSZP elképzelése szerint meg kellene tartani az egyéni jelöltre és a területi listára történő szavazást, de a megyei listákhoz nem ragaszkodnak. Mint mondta, olcsóbb lenne az egyfordulós választási rendszer. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?