2004. február. 26. 09:22 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

USA: antiszemitizmus és diszkrimináció Magyarországon

A magyar kormány általánosságban véve tiszteletben tartja az állampolgárok emberi jogait, de vannak problémák bizonyos területeken - állapította meg az amerikai külügyminisztérium az emberi jogok helyzetéről készített éves jelentése.

Az amerikai külügyminisztérium 2003-as évet értékelő országjelentésének általános bevezetőjében rámutatott, hogy Magyarországon parlamenti demokrácia működik, és az országban befejeződött az átmenet a központilag vezérelt gazdasági modellről a teljes mértékben működő piacgazdaságra. Medgyessy Péter kormánya erősen elkötelezett a piacgazdaság iránt, ám "keveset tett a mezőgazdaságban és az egészségügyben fennálló problémák megoldása, valamint az adóreformok végrehajtása terén". A hét éve tartó erős gazdasági növekedés ellenére a lakosság egynegyede - elsősorban az idősek, a nagycsaládosok és a romák - szegénységben élnek.



Az amerikai tárca szerint Magyarországon továbbra is súlyos probléma a nők és a gyermekek elleni erőszak. Még mindig gondot jelent a munkahelyi szexuális zaklatás is. Továbbra is jelen van az antiszemitizmus és a faji megkülönböztetés, súlyos problémát jelent a romákkal szembeni társadalmi diszkrimináció. Gondot jelent az embercsempészet.



A vallásszabadságról szóló részben megemlítették, hogy a zsidó közösség képviselőit nyugtalanítja az antiszemitizmus felbukkanása bizonyos médiumokban, a társadalomban és kódolt politikai beszédekben. Példaként sorolták a Magyar Rádió Vasárnapi Újság című műsorát, valamint az időközben megszüntetett Éjjeli Menedék című televíziós műsor egyik októberi, a holokauszttagadó David Irving részvételével tartott adását.



A külügyminisztérium a problémák között sorolta fel továbbá, hogy jelentések érkeztek rendőri túlkapásokról: egyes rendőrök túlzott erőt alkalmaztak, megvertek és zaklattak gyanúsítottakat, főképpen romákat. A kormány aktívabban lép fel a feltételezett rendőri túlkapások kivizsgálásában, bár nem kormányzati szervezetek továbbra is úgy hiszik, hogy a hivatalos statisztikák a megtörténtnél kevesebb esetet tartanak nyilván.



Az amerikai külügyminisztérium szerint a kormány általánosságban véve tiszteletben tartja a sajtó- és szólásszabadságot a gyakorlatban. Mindazonáltal az ellenzéki pártok azt vetik a Medgyessy-kormány szemére, hogy befolyást gyakorol az állami tulajdonú média szerkesztési és személyi ügyeire. Számos magántulajdonú nyomtatott sajtótermék a nézetek sokszínűségét kínálja, és a kormány nem szokott beavatkozni a magántulajdonú tömegtájékoztatási eszközök működésébe. (MTI)
Hirdetés