2004. február. 19. 18:49 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

A HM szerint az al-Kaida áll a hillai merénylet mögött

Vélhetően az al-Kaida áll a részben magyar katonák elleni iraki merényletet mögött - mondta Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium politikai államtitkára az Országgyűlés Honvédelmi Bizottságának csütörtöki ülésén.

A különböző jelentések szerint minderre egyebek között a felhasznált robbanóanyag mennyisége utal, valamint az, hogy elmaradt a lakosság figyelmeztetése, a robbantást előkészítő egyik felderítő személy pedig egyiptomi vagy jordániai akcentussal beszélt - fejtette ki az államtitkár. A parlamenti testület a többnemzetiségű hadosztály Hillában található táboránál történt szerda hajnali terrortámadás körülményeiről tájékozódik. A merényletben tíz magyar katona megsérült.



Az ellenzéki képviselők elsősorban azt firtatták, hogy milyen helyzetnek kell ahhoz bekövetkeznie, hogy hazahívják a magyar katonákat. Simicskó István (Fidesz) hangsúlyozta, hogy a történtek arra figyelmeztetnek: még többet kell tenni a magyar katonák biztonsága érdekében. Felhívta a figyelmet arra, hogy még mindig nem látszanak azok a gazdasági lehetőségek, amelyek miatt a kormány korábban úgy gondolta, részt kell venni az iraki feladatokban. A testület ülésén az MDF részéről nem hangzott el az a szerdai javaslat, hogy a kormány azonnal hívja haza a magyar katonákat.



Az ellenzéki felvetésekre reagálva Iváncsik Imre beszámolt arról, hogy a történtek után szigorították az óvintézkedéseket, például a tábor területén is golyóálló mellényben, sisakban és fegyverrel kell tartózkodniuk a katonáknak. Iváncsik hangsúlyozta: a későbbiekben is számítani lehet hasonló támadásokra, de a magyar katonák mindaddig Irakban maradnak, amíg feladatukat el tudják látni. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.