2003. november. 18. 16:40 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Mádl csak a Btk-módosítás után kérhet normakontrollt

Az SZDSZ elnöke által kezdeményezett keddi találkozón, melyen a Büntető törvénykönyv tervezett módosításáról konzultáltak, az államfő elítélte, káros jelenségnek nevezte a kirekesztést, a gyűlöletkeltés minden formáját.

"A köztársasági elnök szerint az elmúlt hetek vitái több alkotmányossági kérdésre, a véleménynyilvánítás, az emberi méltóság védelmének problémáira is ráirányították a figyelmet" - olvasható a közleményben. Kuncze Gábor SZDSZ-elnök korábban jelezte, hogy az elfogadása esetén indokolttá válhat a törvény előzetes alkotmánybírósági kontrollja. "Mádl Ferenc ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy az alkotmány szerint ilyen döntést a köztársasági elnök csak az elfogadott törvény szövegének teljes ismeretében hozhat" - áll a dokumentumban.



"Meggyőződésem, hogy Ön, aki személyében is megtestesíti a nemzet egységét, képes a politikai pártok számára irányt mutatni a tekintetben, hogyan érdemes fellépni a gyűlöletbeszéd ellen" - írta Kuncze levélben Mádlnak, kérve, hogy a köztársasági elnök biztosítson lehetőséget a találkozóra a Büntető törvénykönyv gyűlöletbeszéddel kapcsolatos módosítása ügyében.



Kuncze Gábor korábban úgy nyilatkozott az MTI-nek: az SZDSZ-frakció többsége megszavazza a parlament előtt fekvő, a gyűlöletbeszéddel kapcsolatos jogszabály-módosítást, azzal a feltétellel, hogy a kihirdetés előtt az Alkotmánybíróság végezzen előzetes normakontrollt a jogszabályon. A parlament által elfogadott, de még ki nem hirdetett törvények előzetes alkotmányossági vizsgálatát a köztársasági elnök kérheti az Alkotmánybíróságtól. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.