2003. szeptember. 18. 12:43 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

A munkaadók támogatják a közigazgatási létszámcsökkentést

A munkaadók támogatják, a munkavállalók ellenzik a kormány létszámcsökkentési terveit a közigazgatási szférában, közölték a munkaerőpiac érdekvédelmi szervezetei az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) csütörtöki ülésén.

A kormány takarékosabb államra vonatkozó elképzelései szerint jövőre a kormányzati szektorban 10 százalékos létszámleépítésre kerül sor, ami 8.000 fős leépítést jelent, erősítette a szerdán kihirdetett kormánydöntést Medgyessy Péter kormányfő az Economist csütörtöki konferenciáján. A miniszterelnök kijelentette, hogy a kormány a GDP-arányos államháztartási hiányt a 2002-es 9,3 százalékról 2004-re 3,8 százalékra kívánja lefaragni. "Mindezt azért teszi, a kormány mert csak tartós egyensúly mellett képzelhető el a fenntartható gazdasági növekedés" - fűzte hozzá Medgyessy.
Az állami szféra alkalmazottainak száma napjainkra olyan mértékben felduzzadt, hogy az már az ország versenyképességére is negatívan hat - mondta a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) csütörtöki tájékoztatóján Lőrincze Péter, a VOSZ európai uniós csatlakozási munkabizottságának vezetője. Szerinte a napjainkra több mint 800 ezer főt kitevő közszféra hozzávetőleg ezer milliárd forintjába kerül az országnak, ha a közszféra alkalmazottainak létszámát mintegy 200 ezer fővel csökkentenék, az legkevesebb 500 milliárd forint megtakarítást hozna az országnak a VOSZ szakértőinek számításai szerint.
Míg a munkaadói oldal támogatja a kormány létszámleépítési terveit, az érdekegyeztetési tanács munkavállalói oldala elfogadhatatlannak és meggondolatlannak tartja a kormány szerdai bejelentését a központi közigazgatásban dolgozók 8 ezer fős elbocsátásáról. Kuti László, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés elnöke az OÉT csütörtöki ülésén elmondta: azt javasolják, hogy álljon fel egy háromoldalú bizottság, amely megvizsgálná, hogy a közszférában mennyi munkavállalóra van szükség, illetve milyen területeken lehet megtakarítást elérni.
Csizmár Gábor, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium politikai államtitkára elmondta: a kormány szerdai döntése, amelyben a minisztériumoknál mintegy 8 ezer embertől válnának meg, nem a teljes közszférát érinti. Utalt arra, hogy a közszférában mintegy 820 ezren dolgoznak, így a tervezett létszámcsökkentés e rétegnek mindössze egy százalékát érintené. Emlékeztetett arra, hogy a 8 ezer fő a munkaadók véleménye szerint kevés, a munkáltatók szerint akár 100 ezer fő elbocsátása is indokolt lenne a közszférából, míg a munkavállalóknak túl sok. Így e kérdésben szerinte hosszú tárgyalások után kell kompromisszumra jutni. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.