2003. június. 24. 13:42 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Greenpeace: sugárfertőzöttek a Bagdad környéki falvak

Sugárfertőzöttek a Bagdad melletti at-Tuvaita atomkutató-központ körüli települések a Greenpeace környezetvédelmi mozgalom szerint. A szervezet aktivistái kedden az amerikai katonák figyelmét is felhívták erre a körülményre.

A Szaddám Huszein elnök rendszerének megdöntése után kifosztott at-Tuvaita, Irak legnagyobb atomlétesítménye környékén fekvő falvakban a sugárszennyezettség a Greenpeace állítása szerint helyenként tízezerszeresen haladja meg a természetes háttérsugárzás mértékét. A környezetvédő mozgalom felszólította az amerikai hadsereget, hogy szüntesse meg a sugárszennyezést, és ne akadályozza tovább munkájában a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget.
A Greenpeace hatfős, osztrák, német, holland és brit szakértőkből álló csoportja az utóbbi nyolc nap folyamán az at-Tuvaitától 18 kilométerre délkeletre elterülő térségben végzett vizsgálatokat Geiger-mérőkkel és más készülékekkel. Az atomkutató-központ fosztogatói nyilvánvalóan nem voltak tisztában azzal, hogy az uránvegyület, amelyet nyílt terepen szétszórtak, rendkívül veszélyes, ráadásul élelmiszerek tárolására használták a sugárzó hordókat - vélik szakembereik. A környezetvédő mozgalom szerint a sugárszennyezés a térség több tízezer lakosát veszélyezteti. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. április. 30. 19:30

Lelki apokalipszis most és mindörökké: állandó harcban a kiégéssel

„A kimerültség egy spektrum, és a kiégés ennek a spektrumnak a legszélső végén van.” Sokan hiszik azt, hogy régen tényleg minden jobb volt, és az élet soha nem volt ennyire stresszes és kimerítő, mint most. A kiégés valóban komoly problémát jelent a modern kor emberének, de egy új könyvből kiderül: mindig is része volt az emberi tapasztalásnak, és nem vagyunk eszköztelenek vele szemben.