2003. június. 16. 19:17 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Elfogadták a földgáztörvényt

Az Országgyűlés által hétfőn elfogadott, 2004. január 1-jével hatályba lépő törvény a földgázellátásról - a villamosenergia-piachoz hasonlóan - a gázágazat területén párhuzamosan kezeli a fokozatosan megnyíló versenypiacot és a közüzemi szolgáltatást. A gáztörvény hatályba lépését követően a korábbi gázipari monopóliumok megszűnnek.

A törvény alapján a földgáztárolók, szállító- és elosztóvezetékek tulajdonosai kötelesek az általuk üzemeltetett rendszerhez való hozzáférést hatósági áron biztosítani. Az új törvény alapján az állam szabályozó, ellenőrző szerepe egyre inkább a fogyasztóvédelemre, a piaci esélyegyenlőség megteremtésére, a domináns pozícióban lévő piaci szereplők szabályozására irányul.
A lakosságot érintő gázár-kompenzáció részleteit nem a törvény, hanem külön rendelkezés tartalmazza. A gáztörvény elfogadásával párhuzamosan folyik az alsóbb rendű jogszabályok kidolgozása annak érdekében, hogy 2004. január 1-jétől az új szabályozás komplex módon működjön. A lakossági gázár-kompenzáció várhatóan október 1-jétől lép majd életbe. Október 1-jétől az egységes lakossági árat a fogyasztástól függő, úgynevezett tömbtarifa váltja fel.
A jogszabályt 194 igen szavazattal, 154 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett fogadta el a parlament. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.