2003. május. 29. 12:57 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Feljelentést tett az egri kórház a romákról szóló hírek miatt

Az egri Markhot Ferenc Kórház igazgatója által elrendelt belső vizsgálat eredménye szerint nem alkalmaztak diszkriminációt az intézmény szülészeti osztályán a roma kismamákkal szemben; a kisebbségi ombudsman által indított vizsgálatnak még nincs eredménye. Az igazgató feljelentést tett jogsérelem miatt, az Egri Végvár Polgári Körök Egyesülete (EVPKE) szerint pedig csupán pozitív diszkrimináció éri a kórházban a romákat, ezért hisztériakeltésnek tartják a cigányok elkülönítéséről szóló híreket.

A kórház főigazgatója az intézmény jó hírnevének visszaállítása és megőrzése érdekében helyreigazítást kezdeményezett az állításokat közreadó médiumoknál, egyúttal a betegeket, valamint a kórház dolgozóit ért súlyos jogsérelem miatt feljelentést tett ismeretlen tettes ellen a Heves Megyei Rendőr-főkapitányságon. A kórház szerint a szülészeti ellátás során csupán orvosszakmai szempontokat figyelembe véve tesznek különbséget az intézményben a kismamák között, s mindenki egyenlő elbánásban részesül. A kórház vezetése egyúttal együttműködést ajánlott a Heves Megyei Roma Önkormányzatok Szövetségének, melynek értelmében három havonta egyeztetésre kerül sor a jövőben a két fél között a szülészeti ellátás körülményeiről.
Saárossy Kinga, az EVPKE elnöke szerint "felmérhetetlen károkat okoz a hisztériakeltés" az egészségügyben dolgozóknak és a lakosságnak, ugyanis megrendül a betegeknek az orvosokba vetett bizalma. A kórházat ért vádak a romáknak nem, csupán azoknak kedveznek, akik a hisztériát keltik - mondta, kifejezve reményét, hogy a botránykeltés nincs összefüggésben a küszöbön álló kórház privatizációval. "Sajnálnánk, ha valakinek érdekében állna, hogy az intézmény sorozatosan a negatív sajtóhírek között szerepeljen" - mondta, s feltette a kérdést: az állítólagos diszkriminációról beszámoló TV2 és az RTL Klub miért nem arról számol be, hogy a kórház 1,1 milliárd forintot költ új diagnosztikai berendezésekre? Felidézett egy 1924-ben történt esetet is, amikor az egri kórházban egy Hibay Károly nevű fiatal orvost, egy kiütéses tífuszban szenvedő cigánylány vizsgálata közben megcsípett egy tetű; a lány felépült, ám a szülész nőgyógyásszal végzett a kór. Szerinte ez az eset is jól példázza az intézmény diszkriminációtól mentes hagyományait. Végül emlékeztetett arra, amikor egy gyászoló roma család tagjai a gyöngyösi kórházban összetűzésbe keveredtek a rendőrökkel. Az akkor lefolytatott vizsgálat végeredménye az volt, hogy a sajátos kultúrájú gyászolóknak külön helyiséget kell biztosítani - mutatott rá, kifejezve értetlenségét: egyszer külön helyiségbe kell tenni a romákat, egyszer pedig baj, ha elkülönítik őket.
Az elmúlt héten több sajtóhír és tudósítás látott napvilágot, amelyek szerint az egri kórház szülészeti osztályán elkülönítik a roma kismamákat. A Roma Sajtóközpont (RSK) rejtett kamerás felvételt is készített, amelyen az egri megyei kórház ápolónője nyugtatja az RSK fehérbőrű munkatársát, aki kismamaként jelentkezett az intézményben, hogy "nem kell félnie, nem teszik a romák közé". MTI)
Hirdetés
hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.