2003. május. 29. 11:15 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Pótköltségvetést sürget az MDF

Miközben az államháztartás és a költségvetés egyértelműen rossz helyzetben van, a kormány gazdaságpolitikáját a tétlenség és a csodavárás jellemzi - hangoztatták a Magyar Demokrata Fórum (MDF) gazdasági szakértői csütörtöki budapesti sajtótájékoztatójukon, ahol azt a következtetést vonták le, pótköltségvetésre van szükség.

Pongrácz Tibor, a párt és a frakció gazdaságpolitikai főtanácsadója szerint az államháztartást nem lehet elemenként rendbetenni, ezért "átfogó megoldás" kell. A kormány azért népszerű, mert a jóléti kiadások nagyon sok ember helyzetét javítják, ám ők nem veszik észre, hogy közben meginog alattuk a gazdaság - mondta a tanácsadó, aki szerint az MDF jónak tartja, hogy a társadalom a jelenlegi helyzetben nem nyugtalan, az azonban "nagyon nagy baj, hogy a kormány sem nyugtalankodik".
Egyelőre még nincs szükség igazi gazdasági restrikcióra, például egy Bokros-csomagra, ám a kiigazítást minél hamarabb meg kell tenni azért, hogy elkerülhetőek legyenek a megszorítások - vélte a főtanácsadó, aki szerint a jelenlegi kormány válsághelyzetet hozott létre, amit "észrevétlenül akar kezelni". Az ez évre tervezett 4,5 százalékos gazdasági növekedés irreális volt; a növekedés legfeljebb 3,5-3,7 százalékos lesz, ám ez mit sem változtat azon, hogy a kormány 4,5 százalékos arányhoz szabja a kiadásait - mondta Pongrácz, aki szerint az államháztartás idei hiánya 5,7-6,2 százalékos lesz, ami a kétszerese az euróövezethez való csatlakozás feltételeit megszabó maastrichti követelménynek; ezen túlmenően látványosan romlik a folyó fizetési mérleg, miközben egyre kevesebb működőtőke áramlik az országba.
Bod Péter Ákos gazdasági szakértő, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke szerint ma még végre lehet hajtani a gazdasági korrekciót, ám minél később avatkozik be a kormány, annál nagyobbak lesznek a gazdasági és társadalmi feszültségek. A nemzetközi gazdasági szakértők "már felmutatták a magyar gazdaságnak a sárga lapot" - mondta Bod, aki szerint a fenntarthatatlan mértékű államháztartási hiány az állam további eladósodásához vezet, és előbb-utóbb negatívan hat Magyarország tőkepiaci megítélésére is. Ezért nemzeti érdek módosítani a jelenlegi gazdaságpolitikát, hogy később ne következzen be bérbefagyasztás és más megszorítás; azért is változtatni kell a gazdaságpolitikán, mert Magyarország, amely hamarosan csatlakozik az Európai Unióhoz, jelenleg csupán az államháztartás adósságának arányát illetően tudja teljesíteni a maastrichti kritériumokat - vélte.(MTI)
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.