2003. május. 26. 19:40 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Országgyűlés: elfogadták a legfőbb ügyészt bíráló jelentést

Elfogadta a parlament hétfőn azt az alkotmányügyi bizottsági jelentést, amelyet a legfőbb ügyész egy tavaly júniusi, a Happy End Kft.-vel kapcsolatos interpellációra adott, leszavazott válaszával kapcsolatban terjesztettek a Ház elé. Az előterjesztést – amelyet előzőleg határozatképtelenség miatt többszöri próbálkozás után sem tudtak elfogadni – 193 igen szavazattal és egy tartózkodással, ellenszavazat nélkül hagyta jóvá a Ház; az ellenzéki képviselők nem szavaztak.

A tavaly elhangzott interpellációban Keller László (MSZP) azt kérdezte a legfőbb ügyésztől, milyen következtetéseket von le a Miniszterelnöki Hivatal és a Happy End Kft. között létrejött törvénytelen szerződésekkel összefüggésben megtett intézkedésekről. Polt Péter válaszát a parlament akkor nem fogadta el. A bizottság jelentése – melyet a kormánypártok támogattak, az ellenzékiek viszont a legfőbb ügyész elleni támadásként értékeltek – 14 pontban foglalta össze a kifogásokat Polt Péter válaszaival és tevékenységével kapcsolatban. A kormánypártok szerint több kérdésre sem kaptak kielégítő választ a legfőbb ügyésztől, aki "nem akarta megtalálni a jogot arra, hogy feljelentést tegyen". Az ellenzéki képviselők viszont úgy értékelték, hogy politikai koncepciós eljárás folyik a legfőbb ügyész ellen, mert el akarják mozdítani posztjáról Polt Pétert.
A szavazáskor tartózkodó Fodor Gábor (SZDSZ) az Origónak elmondta, hogy nem értett egyet az eljárás jogi részével, ezért nem vett részt a döntésben már az alkotmányügyi bizottságban sem. Azt kifogásolta, hogy nem adták meg a Polt Péter által kért egy hetet a kérdések megválaszolására, illetve hogy a kormánypártiak szövegezték meg és fogadták el az ellenzék véleményét is.
Az alkotmányügyi bizottság többségi véleményét ismertetve Serfőző András (MSZP) elmondta, a testület számos kérdésre nem kapott kielégítő választ a legfőbb ügyésztől. Répássy Róbert (Fidesz) – aki a bizottság kisebbségi véleményét tolmácsolta – viszont azt hangsúlyozta, Polt Péter maradéktalanul eleget tett kötelezettségeinek, az elmarasztalások megalapozatlanok, nem felelnek meg a valóságnak. Úgy vélte, a legfőbb ügyész ellen "jogi köntösbe bújtatott támadás" folyik.
Keller László felszólalásában viszont azt kérdezte, miért nem válaszolt kérdéseire Polt Péter, folytatható lett volna-e a törvénytelen gyakorlat a MeH-nél, ha nem történik kormányváltás. Polt Péter szerint eljárása törvényes, szakszerű és alkotmányos volt; mint mondta, a jelentés több pontja "sem ténybelileg, sem jogilag" nem állja meg a helyét. Horváth Balázs MDF-es honatya szerint az ügyészség legitimációját "verik szét" ezzel az üggyel, hogy "lefejezzék" a legfőbb ügyészt; ebben "Keller László és Eörsi Mátyás helyettesíti a guillotine-t". (MTI)
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. április. 30. 19:30

Lelki apokalipszis most és mindörökké: állandó harcban a kiégéssel

„A kimerültség egy spektrum, és a kiégés ennek a spektrumnak a legszélső végén van.” Sokan hiszik azt, hogy régen tényleg minden jobb volt, és az élet soha nem volt ennyire stresszes és kimerítő, mint most. A kiégés valóban komoly problémát jelent a modern kor emberének, de egy új könyvből kiderül: mindig is része volt az emberi tapasztalásnak, és nem vagyunk eszköztelenek vele szemben.