2003. május. 14. 20:16 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

A kormány is dönthetne a NATO-kötelezettségekről

Elvi szinten mind a négy parlamenti párt támogatja, hogy alkotmánymódosítás keretében megváltozzon a NATO-kötelezettségekkel kapcsolatos döntési mechanizmus. Az alkotmánymódosítás célja, hogy a feladatokról gyorsabban, eredményesebben és politikai vitáktól mentesen szülessen döntés.

Az alkotmánymódosításról tartott első négypárti egyeztetésen Demeter Ervin fideszes képviselő elmondta: egyetértés mutatkozott abban, hogy a NATO-kötelezettségekkel kapcsolatos döntési mechanizmust szabályozzák, azonban megítélésük szerint az MSZP által benyújtott konkrét javaslat tárgyalásra alkalmatlan. A Fidesz az Orbán-kormány két, korábban ez ügyben a parlament elé terjesztett törvényjavaslatát tekinti a tárgyalások kiindulópontjául. A javaslat szerint a NATO-tagsából adódó kötelezettségekről, például külföldi katonai missziókban való részvételről a parlament egyszerű többséggel dönthetne, illetve azonnal tárgyalnia kellene az ügyet. A javaslat másik pontja a kormány kezébe adná a döntés jogát arról, hogy magyar katonai repülőgépek elhagyhatják-e az országot egy NATO légtérvédelmi műveletben való részvétel esetén.
Iváncsik Imre, a szaktárca politikai államtitkára úgy vélekedett, hogy "bátrabban is lehetne gondolkodni". Így egyes területekről a kormány akár saját hatáskörben is dönthetne, például, ha csapatokat kell küldeni egy szövetséges művelethez. Keleti György, a Honvédelmi Bizottság szocialista elnöke szerint az alkotmánymódosítással tágítani lehetne a kormány döntési hatáskörét, de mégis úgy látja: a parlament egyszerű többséggel való hozzájárulása demokratikusabb, hiszen így minden vélemény elhangozhat.
Az SZDSZ-es Mécs Imre közölte, az igazságügyi és a honvédelmi tárca szakértői összesítik a témával kapcsolatos eddigi egyeztetések anyagát, és azokat a következő alkalommal minden parlamenti párt megkapja. A kérdésről rövidesen folytatják az egyeztetést, először szakértői szinten, majd újra összeülnek a pártok képviselői is. A Honvédelmi Bizottság elnöke szerint akár még a nyári szünet előtt a parlament elé kerülhet az alkotmánymódosítás ügye. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Kovács István 2025. február. 25. 10:06

Legalább egymillió magyar él folyamatos fájdalmak között, és nincs rá gyógyszer

Akár kétmilliárd embert is érinthet a krónikus fájdalom problémája, közülük sokuknál azt sem lehet tudni, mi okozza ezt. Fájdalomcsillapítók tipikusan erre a problémára nem léteznek, azt szedik az emberek, ami kapható, ez azonban további gondokat okozhat a mellékhatások által. Pécsen most speciális gyógyszert fejlesztenek, ami áttörést hozhat.