2003. május. 12. 12:30 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Greenpeace-tüntetés a paksi atomerőműnél

A Greenpeace közép-kelet-európai régiójának magyar és osztrák aktivistái közös demonstrációt tartottak hétfőn délelőtt a paksi atomerőmű bejáratánál. A tüntetők többek között azt szeretnék elérni, hogy ne hosszabbítsák meg az atomerőmű élettartamát.

A tüntetés megelőzte a Paksi Atomerőmű Rt. vezérigazgatójának az üzemzavar kivizsgálásának eredményét ismertető sajtótájékoztatóját. Kalovits Judit, a szervezők nevében az MTI-nek elmondta: tiltakozásukkal egyrészt azt szeretnék elérni, hogy ne hosszabbítsák meg az atomerőmű élettartamát, másrészt pedig azt, hogy "Magyarország a jövőben ne lehessen kísérleti telep". Ez utóbbival a FRAMATOME cég tisztító eljárására utalt, "amelyet ezelőtt soha sehol nem próbáltak ki".
Az osztrák aktivisták német nyelvű felirata atomellenességre felhívó népszavazást hirdetett. Franko Petri sajtóreferens közölte: június 17-ig aláírásgyűjtést folytatnak, amennyiben százezer aláírást összegyűjtenek, az osztrák parlamentnek tárgyalnia kell a kérdést.
Az MTI vasárnapi értesülései szerint a Paksi Atomerőmű Rt. vizsgálóbizottsága által készített jelentés - amelyet várhatóan ma hoz nyilvánosságra Kocsis István vezérigazgató - akkor válik hivatalossá, ha azt az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) jóváhagyja. Az április 10-i üzemzavarral kapcsolatos esetleges kártérítések alapját is csak az OAH által jóváhagyott jelentés képezheti.
Vörös Lajos, az OAH helyettes főigazgatója, a Nukleáris Biztonsági Igazgatóság vezetője szerint a paksi vizsgálattal párhuzamosan a kormányhivatal is végzi az esemény kivizsgálását; az eredmény nyilvánosságra hozatalának határidejéül május 30-át tűzték maguk elé. Vörös Lajos hozzáfűzte: az is előfordulhat, hogy ha szerintük további vizsgálatra van szükség, akkor ennek elvégzésére kötelezik az atomerőművet. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.