Négy új miniszter a kormányban
Négy új minisztert nevezett meg Medgyessy Péter miniszterelnök hétfőn, napirend előtti felszólalásában a parlamentben. A kormányfő az esélyegyenlőség javítása érdekében tárca nélküli miniszteri posztot hoz létre, amelyet Lévai Katalin, a munkaügyi minisztérium esélyegyenlőségi főigazgatóságának vezetője foglal majd el. Persányi Miklós váltja Kóródi Máriát a környezetvédelmi, Gyurcsány Ferenc Jánosi Györgyöt a sport- és Hiller István Görgey Gábort a kulturális tárca élén.
Az átalakítást követően Kóródi Mária környezetvédelmi minisztert Persányi Miklós, a Magyar Állatkertek Szövetségének (MÁSZ) elnöke, a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója, Görgey Gábor kulturális minisztert Hiller István oktatási államtitkár, Jánosi György sportminisztert pedig Gyurcsány Ferenc, az MSZP országos választmányának tagja, a miniszterelnök főtanácsadója váltja.
Lévai Katalin, a foglalkoztatási és munkaügyi tárca miniszteri biztosa - a két koalíciós párt közös jelöltjeként - esélyegyenlőségért felelős miniszter lesz. Az MTI szerint Hiller István utódja az oktatási tárca politikai államtitkári posztján Szabados Tamás, az MSZP-frakció oktatási munkacsoportjának vezetője lesz, Jánosi György pedig várhatóan Szabados helyét foglalja el az Országgyűlés Oktatási és Tudományos Bizottságának élén. Görgey Gábor leköszönő kulturális miniszter a kormány átalakítását követően a miniszterelnök kulturális főtanácsadója lesz. Juhász Endre, Magyarország Európai Unióhoz akkreditált nagykövete tárca nélküli miniszterként az uniós ügyek koordinálásáért felel majd.
A tervek szerint jövő hétfőn teszik le esküt a miniszterelnök által javasolt új miniszterek, akik május 19-én vehetik át hivatalukat - hangzott el a kormányfő hétfői sajtótájékoztatóján. A Miniszterelnöki Hivataltól (MeH) Baráth Etele, a nemzeti fejlesztési tervvel és Nagy Sándor, a területfejlesztéssel foglalkozó politikai államtitkár - hivatalával együtt - a szintén most létrejövő EU-koordinációs tárca nélküli miniszter felügyelete alá kerül, a turizmusért felelős politikai államtitkár visszakerül a gazdasági tárcához, a kormányzati informatika bizonyos feladatkörei pedig az Informatikai és Hírközlési Minisztérium alá tartoznak majd. Teleki László, a MeH cigányügyekért felelős politikai államtitkára és Baja Ferenc - aki a jövőben a civil kapcsolatokkal és a szolgáltató állammal összefüggő feladatokat lát majd el - az esélyegyenlőség javítása érdekében kinevezni javasolt tárca nélküli miniszter felügyelete alá kerül.
A miniszterjelöltek életrajza
Gyurcsány Ferenc 1961. június 4-én született Pápán, egyetemi diplomáit a JPTE Tanárképző Karán és Közgazdaságtudományi Karán szerezte. 2002-től a miniszterelnök stratégiai főtanácsadója a Miniszterelnöki Kabinetben, 2003-tól pedig az MSZP választmányi tagja.
Hiller István 1964. május 7-én született Sopronban. 1983-88 között az ELTE BTK történelem-latin szakán szerzett diplomát. 1990-ben egyetemi doktori fokozatot, 1996-ban Ph.D. tudományos fokozatot szerzett. Tizenöt éve tanít az egyetemen, 1999-ben a hallgatók szavazatai alapján elnyerte "Az év oktatója" címet. 2001 óta egyetemi docens. 2002 áprilisától országgyűlési képviselő, májustól az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára.
Lévai Katalin 1954. május 22-én született Budapesten. 1976-ban a Külkereskedelmi Főiskola angol-német szakán szerzett diplomát. 1987-ben elvégezte az ELTE szociológia és szociálpolitika szakát, 1993-ban pedig az ELTE Bölcsész Karán megszerezte a doktori fokozatot, majd a szociológiai tudomány kandidátusi fokozatát. 2002-től a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium Esélyegyenlőség Főigazgatóságát vezeti.
Dr. Persányi Miklós 1950. november 10-én született Budapesten. 1970-75 között az ELTE TTK-BTK biológia-népművelés szakán, 1979-81 között a GATE környezetvédelmi szakmérnök szakán szerzett diplomát. 1991-től 1994-ig az EBRD környezetvédelmi főszakértője, a kelet-európai környezeti döntések demokratizálását szolgáló program elindítója, jelentős beruházások (például Magyarországon az M0, M1-M11 autópályák) környezeti hatásértékelője. 1994-től a Fővárosi Állat- és Növénykert Főigazgatója, 1997-től 2000-ig az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetségének alelnöke, 2000-től elnöke, a Kelet-Európai állatkerteket segítő munkabizottság vezetője.