2003. május. 05. 16:09 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Kedden kezd vitát a parlament az iraki katonai misszióról

Az Országgyűlés hétfőn dönthet arról, hogy megengedi-e az Irak újjáépítéséhez szükséges békefenntartói és humanitárius feladatokban részt vevő nemzetközi erőknek a magyar légtér, közutak, illetve vasútvonalak használatát. Az iraki békefenntartáshoz történő magyar katonai hozzájárulás ügyében viszont 190 igen szavazat mellett 140 nem vokssal elutasították a négyötödös többséget igénylő döntést, így a 300 fős kontingens kiküldéséről kedden kezdheti meg a vitát a Ház.

A képviselők 339 igen szavazattal, egy ellenében és egy tartózkodás mellett támogatták ez a légtérhasználat ügyében a házszabálytól való eltérést.
A katonai kontingensről szóló szavazás előtt Németh Zsolt (Fidesz) megerősítette, hogy frakciója szükségesnek tartja a nemzetközi hozzájárulást a békefenntartáshoz. Eörsi Mátyás (SZDSZ) hozzászólásában azt hangsúlyozta, hogy a kormány teljesítette a Fidesz kéréseit az ügyben korábban beterjesztett javaslat kapcsán. Mint hozzátette, Orbán Viktor volt kormányfő eközben tárgyalt a brit védelmi miniszterrel, és a frakció korábbi kéréseivel ellentétben a békefenntartáshoz ENSZ BT- és NATO-hozzájárulást szabott feltételül. "Az ENSZ Biztonsági Tanácsának hozzájárulását nem tudjuk a Fidesz asztalára rakni" - fogalmazott Eörsi Mátyás, hozzáfűzve, hogy az ellenzéki párt nem a kormánynak, hanem az országnak árt elutasításával.
Ezt követően az Országgyűlés a szokásoktól eltérően két hétre fogadta el napirendjét. Az együttes döntésre azért volt szükség, mert a képviselők egy részének a jövő héten európai parlamenti elfoglaltsága lesz. (MTI)
Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. május. 02. 13:30

A klímaváltozás buszán ülünk, féktávolságon belül van a fal, mindenki előtt van gáz- és fékpedál – ön épp melyiket nyomja?

A címben kissé átdolgozva idézett metaforát Zlinszky János biológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára hozta egy minapi beszélgetésen, amin Gelencsér András kémikussal és Ürge-Vorsatz Diána fizikussal beszélte át a klímaválság helyzetét. Szó esett a polikrízisről, a fogyasztás szent tehenéről, a zöld diktátorokról és a nemnövekedésről. Mit tehetnek a politikusok, a társadalom, az egyének és a kutatók? Sokféle kérdésre sokféle válasz jött a keresztény tanításból kiinduló biológustól, a borúlátó levegőkémikustól és az optimista fizikustól.