2003. április. 17. 13:20 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Vizsgálat Pakson: súlyos volt a gázszivárgás az erőműben

A korábbi jelentésekkel ellentétben nem 2-es, hanem 3-as fokozatú, azaz súlyos üzemzavar történt április 10-én Pakson, derült ki az erőműben végzett újabb vizsgálatokból. A gázszivárgást nagy valószínűséggel hűtési hiányosságok okozták, a lakosságot azonban nem fenygeti veszély, a radioaktív gázkibocsátás mértéke elenyésző.

A lakosság sugárveszély nem fenyegeti, így jelenleg semmi óvintézkedés nem indokolt - tartalmazza a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) közleménye, amelyet a paksi április 10-i gázszivárgással, s a vizsgálat új fejleményeivel kapcsolatban tettek közzé. A minisztérium szerint a környezeti radioaktív sugárzás széles körű, összehangolt mérési eredményei igazolják, hogy a lakosság biztonságban van óvintézkedések nélkül is.
A Paksi Atomerőmű Rt. által kiadott közlemény szerint - a gázszivárgás körülményeinek kivizsgálása keretében - az erőműben befejezték az ideiglenesen telepített fűtőanyag tisztítórendszer szétszerelését, fedelének leemelését. Víz alatti tévékamarákkal megvizsgálták a harminc fűtőanyagköteget tartalmazó tisztítótartály belsejét és megállapították, hogy a kötegek többsége jelentősen megsérült.
Az üzemzavart korábban a hétfokozatú Nemzetközi Nukleáris Esemény Skálán a 2. fokozatba sorolták, az új tények ismeretében azonban súlyosabbnak, 3-as fokozatúnak minősítették. Az új minősítést a nukleáris hatóság, az Országos Atomenergia Hivatal Nukleáris Biztonsági Igazgatósága jóváhagyta. A vizsgálat szerint a gázszivárgás nagy valószínűséggel hűtési hiányosságokra vezethető vissza. A radioaktív gáz az erőmű kéményén keresztül kikerült a környezetbe, a gázkibocsátás a kéményen keresztül folyamatos, de mennyisége olyan elenyésző, hogy változást az erőmű területén és annak körzetében a nagypontosságú mérések sem mutatnak ki. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.