2003. április. 15. 16:17 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Nem engedélyezte a főváros a Gellért téri forrásház építését

A fővárosi önkormányzat egyetlen testülete, szakbizottsága sem engedélyezte a Gellért téren a 4-es metró felszíni rendezéséhez kapcsolódó díszkút, az úgynevezett forrásház megépítését - állítják a Főpolgármesteri Kabinet tagjai, akik szerint a díszkútnak egyelőre üzemeltetője sincsen. A környék felújítását végző DBR Metró Programigazgatóságnál nem értik, mit kifogásolnak a Fővárosi Közgyűlés tagjai: szerintük az építkezés az engedélyek birtokában zajlott.

A "Budapest fürdőváros jellegét szimbolizáló" forrásház üzemeltetését eddig egyetlen közüzemi cég és a Gellért szálloda sem vállalta - derült ki a Főpolgármesteri Kabinet által az építmény ügyében indított vizsgálaton. Bőhm András, a Fővárosi Közgyűlés SZDSZ frakciójának vezetője szerint a közgyűlés tagjai furcsállják az építmény létrejöttét, ő maga pedig egyenesen botrányosnak tartja. Nincs még döntés az ügyben, de egyaránt rossz lenne, ha legalizálnának egy engedély nélküli építményt és az is, ha bontásra ítélnék azt - vélte. A fővárosi kabinet tagjai vitatták az eléjük került előterjesztésnek azt a megállapítását is, miszerint csak évi 22 millió forintot igényelne az építmény fenntartása.
Gy. Németh Erzsébet, a fővárosi MSZP frakciójának vezetője szerint a Gellért teret felújító BKV Rt. DBR Metró Programigazgatósága saját beruházásaként helyezte el az építményt a téren. Gy. Németh - aki ugyancsak nehezményezi, hogy egyetlen szakbizottság előtt sem járt a forrásház engedélyezésének ügye - a kulturális bizottság alelnökeként várhatóan kezdeményezi, hogy a testület foglalkozzon a forrásházzal és kérje fel a főpolgármestert a létesítmény építésével kapcsolatos kérdések kivizsgálására.
A DBR Metró Programigazgatóságnál úgy tájékoztatták a hvg.hu-t, hogy az építkezés a tér egészének átépítésével összhangban, építészeti tervpályázat után, a megfelelő engedélyek birtokában zajlott. A DBR Metrónál nem értik pontosan, milyen egyéb szakbizottsági engedélyekre lett volna szükség, s egyben sokallják is a 22 millió forintos évi fenntartási költségről szóló kalkulációt: szerintük néhány millióból megoldható, bárki is üzemeltesse majd az építményt és benne a díszkutat.
A Fővárosi Tervtanács tagjaival kibővített tervzsűri véleménye alapján épült a Gellért téren az úgynevezett forrásház - mondta Gulyás László, a BKV Rt. DBR Metró projektigazgatója az MTI-nek. Az igazgató elismerte, hogy a forrásházról külön nem, a Gellért tér rendezésével együtt azonban tárgyalt a fővárosi önkormányzat várostervezési bizottsága. Gulyás szerint az építmény egyedi jellege miatt egyik fővárosi bizottság jóváhagyási jogkörébe sem tartozik.
A budapesti gyógyforrások egy részét szimbolizáló, s egy 8 ágú Zsolnay-ivókútnak is helyt adó forrásház építésének költségéről az igazgató nem tudott tájékoztatást adni, de azt elmondta, hogy a Gellért téri rendezés 240 millió forintba került. A forrásház tervezése, építése közbeszerzési eljárás nélkül zajlott. A Gellért szálló által használt vendéglátóterasz márvány borítású mellvédjei, valamint az előttük elhelyezett speciális lámpasor is a metró budai felszíni munkálataira elkülönített 13,5 milliárd forintos önkormányzati pénzből épült meg. A budai felszíni rekonstrukciós munkák egy része, így a forrásház is a hideg idő miatt nem készült el az eredeti határidőre, múlt év december 20-ára. Végül is a Gellért téri munkálatok a módosított március 31-i határidő után több mint egy héttel befejeződtek - közölte az igazgató.
Hirdetés