2003. április. 14. 10:12 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Itthon

Kevesen voltunk, de elegen

Minden várakozást alulmúlt a szombati EU-szavazás részvételi aránya: a jogosultak 45 százaléka gondolta úgy, hogy véleményt kíván nyilvánítani a minden túlzás nélkül történelminek nevezhető kérdésben. A megdöbbenés hazai hangjai mellett más csatlakozási népszavazásra készülő országokból is érkeznek pánikreakciók: Szlovákiában és Lengyelországban is legalább 50 százalékos részvételre volna szükség ahhoz, hogy egyáltalán érvényes legyen a népszavazás. De vajon valóban szégyenkeznünk kell-e a szavazási hajlandóság ily mértékű lanyhasága miatt?

Természetesen nem felesleges azt vizsgálni, hogy az úgynevezett EU-kommunikációra elköltött rengeteg pénzből nem lehetett volna-e többet kihozni, hatékonyabban éreztetni a szavazókkal, hogy a hazának mindannyiunk álláspontja egyaránt fontos. A magyarországi részvételi arány a máltaihoz és a szlovéniaihoz képest valóban megrázóan alacsony, s egy jobb (vagy csupán más: a mozgósításra koncentráló) kampány nyilván emelhette volna a szavazási hajlandóságot 5-10 százalékkal.
Többel azonban nemigen. A hazai választói részvétel még a tavalyi, felfokozott hangulatban tartott országgyűlési választások alkalmával is messze elmaradt attól, ami – mint éppen ezen a hétvégén is értesülhettünk róla – például Máltán szokásos. Mondhatnánk erre, hogy nem oly rég volt még a rendszerváltás, hogy tanuljuk a demokráciát, de nem lenne igazunk: a szavazási hajlandóság az Egyesült Államokban bizony a miénkhez, nem a máltaihoz áll közel.
A mi politikai kultúránk ilyen, a minimum 25 százalékos egyetértést megkívánó népszavazási törvény is ezt veszi tudomásul, ehhez alkalmazkodik. Korántsem biztos, hogy ez önmagában szégyellnivaló: demokráciában a választástól távolmaradás joga épp olyan alapjog, mint az azon való részvételé és a titkos voksolásé.
Hirdetés
hvg360 Matalin Dóra 2025. május. 05. 19:30

Orosz Dénes: A Demjén-filmmel semmilyen rendszer mellé vagy ellen nem álltam

Kapott állami támogatást, de a Hogyan tudnék élni nélküled? ideológiamentes film, a költségigényes magyar filmek közül az egyetlen, amely visszahozta az árát, és egyetlen célja volt: szórakoztatni – mondja a rendszerváltás óta legnézettebb magyar film rendezője. Látja a közállapotokat, hogy zaklatott a társadalom, az emberek ugranak mindenre, mégis arra biztat mindenkit, hogy próbálják lehántani ezeket a rétegeket és nézőként befogadni a filmeket. HVG-portré.